Archiv článků a zpráv z hlavní stránky

festival Brandýské mámení 4. - 5. září 2020

festival Brandýské mámení 2020

Sdílejte, zvěte a přidejte se k týmu Mámení 2020 na Facebooku zde >>>

Plakát k výstavě Láskovražda ke stažení na tomto odkazu

Lákáme také do BIO Illusion v páteční podvečer. Informace o krátkých filmech na webu Ondřeje Čížka >>>

Noční bloudění s hravými činnostmi

noční bloudění 2020

Přijďte si s dětmi zabloudit, tmou propátrat cestu, splnit drobné úkoly a odměnit se jedinečným zážitkem.

S sebou malé baterky, čelovky apod. V případě velkého deště se akce nekoná.

Srdečně zvou členové spolku Brandýs ve světě.Labyrint otevřen veřejnosti

Vážení příznivci spolku Brandýs ve světě a labyrintu. Sezona v labyrintu začíná. Od 9. května je brána otevřena o víkendech od 9 do 17h. Je třeba dodržovat nařízení vlády, doporučujeme odstup, nehromadit se zbytečně u pokladny a v případě setkání se v jedné uličce - pak ta strana, která má blíže do nejbližšího rozcestí ustoupí. Buďme k sobě ohleduplní.

V běhu jsou stále přípravy na festival Brandýské mámení v termínu 4. a 5. září 2020. V září bude situace doufáme lepší a můžeme se (byť třeba v rouškách) pobavit kvalitním programem.

Uvidíme, kam vše bude směřovat. Každopádně nám zachovejte přízeň, stavte se v labyrintu a v září (možná) nashledanou.

Upoutávky k festivalu Brandýské mámení

plakáty k festivalu Brandýské mámení 2019 plakáty k festivalu Brandýské mámení 2019 plakáty k festivalu Brandýské mámení 2019

Festivalový plakát Brandýského mámení

plakát festivalu Brandýské mámení 2019

Brandýské Mámení plnoleté

Multižánrovému festivalu, který začátkem září tradičně uzavírá prázdninové období, je letos 18! Vyrostl nám před očima, ale stále doufáme, že i v dospělém věku si zachová tolik potřebné aspekty dětství a hravosti.

Letošní program si blíže představíme během léta, co nevidět bude již hotov také oficiální letošní plakát. Prozradit však například lze, že do Brandýsa se vrátí náš oblíbený divadelník Víťa Marčík, jehož pohádka doplní populární dopolední dětské výtvarné dílny. V Galerii Sokolovna své velkoformátové obrazy představí Dalibor David.

Co se hudby týče, na vědomost se dává, že ze standardní pestrosti neustoupíme ani o píď. Tak slibujeme. Nabídka bude štědrá: od bretaňských, irských a skotských songů v podání Bran (pátek), přes mistrovsky autentický raný jazz Originálního pražského synkopického orchestru (který otevře sobotní odpoledne), až po zdravě funkové Sly Rabbits, legendární Dunaj nebo houslového a nadstylového mága Jana Hrubého s kukulínskou muzikantskou skvadrou.

V časovém prostoru mezi páteční vernisáží a koncertem navíc plánujeme zkusit pro Mámení nový prvek – pásmo krátkých filmů mladých českých autorů, včetně několika doslova světových premiér, viz slovo kurátora zde: http://ondrejcizek.com/mamenicko2019/ Novinky a podrobnosti k Mámení 2019 se postupně objevují na spolkovém Facebooku (FB událost najdete ZDE).

Přejeme hezké léto všem a v pátek 6. a v sobotu 7. září se těšíme!

Nová sezona v labyrintulabyrint 2019

Labyrint letos otevírá svou bránu prvního května 2019. Přijďte si zabloudit a poznejte krásu habrového labyrintu. Zábava i poučení pro děti i dospělé. Zavítejte do Brandýsa nad Orlicí.

A jako bonus si zapište do kalendářů 6. a 7. září, kdy pořádáme již 18. ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení.

Pour Féliciter 2019Pour Féliciter 2019Sedmnáctý ročník festivalu Brandýské Mámení je téměř za námi. Výstava obrazů Czesaného a Vély pokračuje.

výstava Brandýské mámení 2018

Výstavu je možno shlédnout o víkendech až do 30. 9. 2018. Otevřeno mezi 13-17h.

Více informací o autorech a jejich stručné CV v tomto odkazu.festival Brandýské mámení 2018

BRANDÝSKÉ MÁMENÍ 2018

17. ročník multižánrového festivalu

pátek 7. 9.

18:00 ZAHÁJENÍ VÝSTAVY vernisáž, koncert (Načeva) a slam poezie

sobota 8. 9.

9:30 DIVADLO Malé divadélko Praha: O Sněhurce

10:30 DĚTSKÁ VÝTVARNÁ DÍLNA cca do 12:00

14:30 KOMENTOVANÁ VÝSTAVA prohlídka výstavy s kurátorem a autory

16:00–23:00 KONCERTY na náměstí L. Redlová, Ille, Narajama, Vanua 2, Deep Six
Festivalový plakát a noční bloudění


A je na světě! Je tu festivalový plakát, opět z dílny grafika Davida Růžičky.

Program je to pestrý a dovolujeme si vypíchnout perličku v podobě sobotní komentované prohlídky výstavy za účasti autorů.

Na festival pozvěte i vaše přátele na facebooku. Událost jsme vytvořili na tomto odkazu>>>. Chystáme i novinku v oblasti cateringu. Ať už po chuťové, tak i po praktické a vizuální stránce.

A stává se již milou tradicí, že týden před festivalem je labyrint otevřen i v noci. Dvacátého šestého srpna od osmi večer tak můžete zažít jedinečné noční bloudění. Ve sklípku Komenského pak budou připraveny i krátké projekce. Událost naleznete na tomto odkazu>>>

Přijďte si užít festival naplno ve dnech 1. a 2. září 2017.7. 8. 2017   Tomáš Hubený  


Program festivalu Brandýské mámení

16. ročník multižánrového festivalu se připravuje na pátek 1. a sobotu 2. září 2017

Pátek 1. 9.

18:00 Vernisáž výstavy „Česká krajina II“
(fotografie jako výtvarný nástroj; portrét jako prostředek hledání identity - velkoformátové fotografie: Jiří David, Václav Stratil, Ondřej Polák a brandýští autoři Tereza Dobešová, Marcel Jirásek, Jan Šebetka)

19:30–22:30 Kieslowski, Žamboši
koncerty folkových projektů u sokolovny

Sobota 2. 9.

09:15 O Kohoutkovi a slepičce
Loutkové varieté (Malé divadélko Praha)

10:30 Dětská výtvarná dílna - u pomníku Komenského(cca do 12:00)

14:30 Komentovaná prohlídka výstavy „Česká krajina II“ v sokolovně

16:00–23:00
Katarzia
Jananas
Timudej
Vltava

koncerty kapel na podiu na Brandýském náměstí

Připravený program můžete ocenit vstupným dobrovolným :) Těšíme se na Vaši návštěvu.
Festivalový plakát bude již brzy ke stažení.

 • Spolkový výlet a brigáda

  Na apríla vyrazili členové spolku Brandýs ve světě na spolkový výlet do zámku Doudleby nad Orlicí a rozhlednu Vrbice. Součástí výletu bylo i posezení spojené s diskusí a poradou k jarní brigádě a zahájení sezony v labyrintu a především k festivalu Brandýské mámení.

  Jarní brigáda v labyrintu se bude konat 22. dubna (náhradní termín v případě nepřízně počasí pak 29. dubna) od 9 hodin. I tentokrát spolek uvítá případné výpomoci sympatizantů spolku. Práce, materiál i občerstvení připraveno v dostatečném množství.

  Labyrint (bludiště) zahájí sezonu 1. května. A po celý květen a červen o svátcích a víkendech otevřeno 9-12h a 13-17h. Hromadné výpravy možno objednávat i mimo termín, po předchozí domluvě na telefonu: 732 145 114. Do labyrintu připravujeme i novinku. Bohužel má drobné zpoždění, ale jakmile budou předměty osazeny, budeme informovat.

  Festivalový program pomalu krystalizuje do závěrečné podoby. Několik bodů je však pevných. Šestnáctý ročník festivalu Brandýské mámení se bude konat v pátek a sobotu 1. a 2. září 2017 v Brandýse nad Orlicí.

  Těšit se můžete na vernisáž výstavy, dětskou dílnu, divadlo pro malé i velké diváky a koncerty vynikajících interpretů. Zatím máme potvrzenou kapelu Vltava s frontmanem Robertem Nebřenským, skupina Timudej s tanečními SKA rytmy a další neméně zajímavá jména budou následovat.

  Rezervujte si v kalendáři termín 1. a 2. září 2017 a dorazte na festival Brandýské mámení.

  5. 4. 2017   Tomáš Hubený  

  Festival Brandýské mámení 2015 úspěšně za námi

  festival Brandýské mámení 2015

  Oslava 150. výročí odhalení pomníku Jana Amose Komenského určila ráz         14. ročníku festivalu

  Jaké bylo Mámení 2015? Pro členy spolku Brandýs ve světě bylo náročné. Vzhledem k výročí jsme většinu programu připravili u pomníku JAK. A nezbývalo než doufat, že počasí umožní zdárný průběh.

  A ten nahoře stál při nás. Ještě týden před festivalem byl předpovídán déšť, aby pak v pátek i v sobotu nespadla ani kapka. Cesta k nejúspěšnější dosavadní návštěvě festivalu byla otevřena.

  Členové spolku Brandýs ve světě tímto děkují návštěvníkům za bohatou účast. A s příslibem zajímavého programu i příští rok v termínu 2. - 3. září 2016 při již patnáctém Brandýském mámení.

  Fotogalerie z průběhu festivalu

  15. 09. 2015   Tomáš Hubený  


  Noční bloudění labyrintem

  Začátek nočního bloudění nastal, až labyrint svítil. Odkud odjinud toto zjistit než od pomníku J. A. Komenského, který má nad labyrintem dohled, možná nadhled. Své místo v Brandýse nad Orlicí má už 150 let. Odhalení pomníku proběhlo 5. září 1865.

  Nikdo z nás nemohl tento významný den prožít. Zda jste se zúčastnili letošního nočního bloudění 27. června 2015, ale zjistíte i po letech, díky podpisům na návštěvní listině. S kouzelnými brýlemi to šlo snadno i za tmy. Bonbon na posilněnou a hurá najít překvapení ve středu labyrintu. Poznali jsme, jak jste byli úspěšní, kdo nezářil, z labyrintu ven nemohl. Vaše odhodlání bylo veliké, po 11 hodině večerní labyrint zhasl a vy, snad s hezkými zážitky, mohli odejít domů.

  Těšíme se na vás během sezóny, v červenci a srpnu mám labyrint otevřeno každý den, Brandýské Mámení láká 4. a 5. září… Nebo za rok touto dobou?

  Sledujte nás, pište nám a hlavně - zachovejte nám přízeň. Kompletní fotodokumentace na spolkovém facebooku >>>

  17. 07. 2015   Tereza Dobešová  


  Labyrint opět otevřel svoji bránu návštěvníkům

  Již od prvního května mohou zájemci zabloudit do Brandýského labyrintu. Na první jarní brigádě členové spolku Brandýs ve světě vypleli cestičky, shrabali listí a dostali bludiště do fazóny. brigáda spolku Brandýs ve světě

  K novinkám v letošní sezóně patří přívod elektrické energie ke vstupním budkám. A v průběhu sezóny doznají obměny i lavičky umístěné v labyrintu.

  Brána labyrintu otevírá v květnu a červnu o sobotách a nedělích (včetně státních svátků) v čase 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00. O prázdninách pak každý den v čase 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00. Hromadné výpravy lze mimořádně objednávat i pro všední dny během května, června a září nejméně tři dny předem na čísle 732 145 114.

  V plných přípravách jsou členové spolku Brandýs ve světě na již čtrnáctý ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení. Letos opět v termínu prvního zářijového víkendu - tedy 4. a 5. září 2015. Těšit se můžete nejenom na zajímavé kapely, ale i výstavu obrazů, verše, dětskou dílnu i divadlo.

  Již zanedlouho se dozvíte předběžný program. Sledujte webové stránky spolku, nebo jednoduše klikněte na tlačítko LIKE na spolkovém facebooku >>> a dostávejte automatická upozornění.

  10. 05. 2014   Tomáš Hubený  


  festival Brandýské mámení úspěšně za námi

  Předpůlnoční Via lucis zakončila mámivé dny v Brandýse. Pořadatelé - občanské sdružení Brandýs ve světě - děkují účinkujícím, divákům a počasí za hladký průběh a výbornou atmosféru. Byli jste skvělí!

  Stručné shrnutí festivalu a fotografie hledejte v odkazu Mámení.

  Již nyní si můžete v kalendáři zarezervovat datum 4. a 5. září 2015, kdy se uskuteční další, již v pořadí čtrnáctý ročník Brandýského mámení. Na viděnou.

  Plakát k třináctému ročníku festivalu Brandýské mámení

  Sdílejte událost na facebooku a pozvěte i své přátele. >>> Klikni zde >>> plakát Brandýské mámení 2014

  Třináctý ročník festivalu Brandýské mámení  OBČANSKÉ SDRUŽENÍ „BRANDÝS VE SVĚTĚ“ A GALERIE BEHÉMÓT
  ZVOU NA TŘINÁCTÉ BRANDÝSKÉ MÁMENÍ

  Program festivalu 5. - 6. září 2014


  PÁTEK 5. ZÁŘÍ

  Sál sokolovny:

      - 18.00 „RAJSKÁ ŠKOLA...“
  (Napodobujme rajskou školu, kde Bůh poskytl člověku k pozorování celý sbor svých tvorů.“ (J. A. Komenský)
  vernisáž výstavy malířů (koncept Karel Babíček)
  * MICHAL NESÁZAL – cestovatel za čistou krásou vysněné krajiny, nositel Ceny Jindřicha Chalupeckého
  * FILIP KUDRNÁČ – jemný lyrik vycházející z romantických, mytologických i surreálných témat, krásy přírody i ženského těla
  (výstava otevřena po tři víkendy do 21. září 2014 od 9 do 17 hodin)

  Loutkárna sokolovny:

      - 19.00 BRANDÝS JAKOBY - křest knihy (beseda s autorem Jaroslavem Hubeným a hosty - genealožkou Helenou Voldánovou, hudebníkem Jaroslavem Dostálem, malířem Jaroslavem Malátkem a písničkářem Slávkem Klecandrem)

      - 21.00 MONTY - koncert nepřehlédnutelného muzikanta

  SOBOTA 6. ZÁŘÍ

  Areál zámku:

      - 9.30-12.00 DĚTSKÁ VÝTVARNÁ DÍLNA

      - 10.30-11.30 DIVADLO KOŇMO – Vyprávění starého vlka aneb pravda o Karkulce

  Náměstí:

      - 14.00 BLACK BAND – swingový orchestr ZUŠ J. Kociana Ústí n. O.

      - 15.30 ROMANIKA – jiskřivé rytmy, šansony, world-ethno music

      - 17.00 CIRKUS CERMAQUE – osobitý alternativní folk

      - 18.45 TOMÁŠ KOČKO - world music inspirovaná moravským folklórem

      - 20.30 IMODIUM – rock, post-grunge

  Labyrint:

      - 23.00 OLDŘICH JANOTA – předpůlnoční via lucis u labyrintu s experimentálním písničkářem (hudební doprovod a zpěv Romana Šilhavá)

  VSTUP NA VEŠKERÉ PROGRAMY PRO VEŘEJNOST ZDARMA!

  07. 08. 2014   Tomáš Hubený  

  Noční bloudění v labyrintu - pod hvězdami

  pozvánka na noční bloudění labyrintem

  Obrazem se vracíme k prvním prázdninové sobotě, kdy část členů spolku Brandýs ve světě uspořádala noční bloudění v labyrintu. Za velikého zájmu dětí i dospělých a za přispění pěkného počasí, navštívilo labyrint více než šedesát bludiček.

  Barevné svítící tyčinky, vlastní světýlka ale i instalované louče dostatečně neosvětlily všechny cesty v bludišti a tak mohli návštěvníci narazit i na tajemnou postavu divého muže. Ve středu labyrintu pak stylizovanou zemskou kouli odkazující na tvar labyrintu i na Komenského dílo Labyrint světa a ráj srdce.

  Pro ty, kteří nestihli, či nemohli přijít, máme skvělou zprávu. Noční bloudění i s kreativní výtvarnou náplní pro vás opět chystáme v rámci programu festivalu Brandýské mámení.

  Tento multižánrový festival se již blíží a v nejbližších dnech očekávejte i zveřejnění kompletní bloudění labyrintem programové náplně. Již nyní si však pamatujte, že festival se koná první zářijový pátek a sobotu - tedy 5. a 6. září 2014.

  Fotky z labyrintu naleznete na spolkovém facebooku zde >>> a děkujeme za ně Tereze Dobešové.

  06. 07. 2014   Tomáš Hubený  

  Labyrint otevřen - přijďte si zabloudit

  Přírodní bludiště v Brandýse nad Orlicí načíná již šestou návštěvnickou sezónu. Před jejím začátkem prošel zásadním omlazovacím řezem, a tak se mohou návštěvníci těšit na méně průhlednější habrové stěny a více bloudění.

  Otevřeno máme v květnu a červnu o sobotách a nedělích (včetně státních svátků) v čase 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00. O prázdninách pak každý den v čase 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00. Hromadné výpravy lze mimořádně objednávat i pro všední dny během května, června a září nejméně tři dny předem na čísle 732 145 114.

  V plných přípravách jsou členové spolku Brandýs ve světě na již třináctý ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení. Letos opět v termínu prvního zářijového víkendu - tedy 5. a 6. září 2014. Těšit se můžete třeba na Tomáše Kočka s jeho orchestrem, Cirkus Cermaque či Imodium.

  30. 04. 2014   Tomáš Hubený  

  Jarní zástřih a příprava labyrintu na sezonu 2014

  brigáda spolku Brandýs ve světě

  Členové spolku Brandýs ve světě se sešli desátého dubna na brigádu do labyrintu. Již po celý březen byl labyrint prořezáván tak, aby již na začátku návštěvní sezony byl ve skvělé formě. Ořezaných větví byl ohromný počet a dlouho nám trvalo než jsme se dostali k samotnému pletí.

  Zbavit se všech náletových dřevin, plevele a kopřiv dalo zabrat a tak jsme využili nádherného jarního počasí a opekli si vuřty a rokovali nad nadcházející sezonou v labyrintu. A také o kulturním programu Brandýského mámení, které se letos koná 5. a 6. září 2014.

  Obrazovou dokumentaci přípravy bludiště na otevření pořídil Jarda Hubený a můžete se na ni podívat na našem spolkovém facebooku. >>>

  13. 04. 2014   Tomáš Hubený  


  Labyrint zazimován

  Po úspěšné turistické sezóně bylo přírodní bludiště zazimováno. Další návštěvníky tak přivítá až v květnu 2014, jen co staré listí opadá a stěny se stanou znovu neprostupné.

  12. 10. 2013   Tomáš Hubený  

  Fotografie z Brandýského mámení 2013

  členové spolku Brandýs ve světě

  Více fotografií z festivalu v tomto odkazu >>>

  Festival Brandýské mámení 2013 - program

  OBČANSKÉ SDRUŽENÍ BRANDÝS VE SVĚTĚ A GALERIE BEHÉMÓT
  POŘÁDAJÍ DVANÁCTÉ BRANDÝSKÉ MÁMENÍ

  Program festivalu - 6. až 8. září 2013

  plakát festivalu Brandýské mámení 2013

  PÁTEK 6. ZÁŘÍ

  Sokolovna:

     - 18.00 JÁ NEJSEM JÁ vernisáž výstavy výtvarných děl Miroslava Polácha, Zbyňka Sedlického, Adama Štecha, Pavla Šmída a dalších - koncept Karel Babíček a Vlasta Čiháková-Noshiro (Výstava otevřena po dva víkendy do neděle 15. září 2013 od 9 do 17 hodin)

     - 19.00 ZUBY NEHTY (DYBBUK) koncert legendární dívčí kapely

  Náměstí:

     - 21.00 PERFORMANCE U STOPY ČASU Aleš Řehák + FOMAk 10. výročí křtu slavnostního odhalení kovové plastiky Lukáše Rittsteina

  SOBOTA 7. ZÁŘÍ

  Sklípek J. A. Komenského:

     - 10.00 - 18.00 MIROSLAV HUPTYCH výstava cyklu koláží Labyrint světa a ráj srdce

  Areál zámku:

     - 9.30-12.00 DĚTSKÁ VÝTVARNÁ DÍLNA

     - 10.30-11.30 BAJAJA - TEÁTR VÍTI MARČÍKA divadlo pro děti

  Náměstí:

     - 14.00 JAMCHESTRA jamující orchestřík z Brandýsa nad Labem

     - 15.30 HOUPACÍ KONĚ svérázně poetický rockband z Ústí nad Labem

     - 17.00 SCHODIŠTĚ legendární pražský matador českých klubů (dříve Nahoru po schodišti dolů band)

     - 20.00 ZRNÍ osobitý alternativní folkrock z Kladna, nositel ceny Anděl 2012 za objev roku

  Sokolovna:

     - 18.30 LABYRINT SVĚTA A RÁJ SRDCE dramatizace slavného Komenského díla v místě jeho vzniku v podání Teátru Víti Marčíka

  NEDĚLE 8. ZÁŘÍ

     - 20.00 HLEDÁNÍ JABLKA noční výprava labyrintem (baterky s sebou)

  VSTUP NA VŠECHNY AKCE ZDARMA!

  Dvanáct mámení do tuctu

  V páteční podvečer tradičně dostávají prostor nejdříve výtvarníci. Název letošní výstavy „Já nejsem já“ je symbolickou poctou undergroundu a zároveň odkazuje na jistou mnohoznačnost a tajemství. Jedná se o „kurátorskou verzi“ úspěšné expozice, která tento rok křižuje Evropou. Mezi umělci, kteří se v Sokolovně představí, budou jména jako Polách, Sedlický nebo Šmíd.

  Jak je dobrým zvykem, potěcha ducha bude následně doplněna potěchou ucha. Po vernisáži se představí legendární dívčí kapela Zuby nehty, možná zazní i několik vzpomínek na jejich předchozí inkarnaci Dybbuk.
  http://bandzone.cz/zubynehty

  Páteční večer však bude mít i ráz slavnostní: ve 21:00 proběhne na náměstí speciální audiovizuální performance na počest 10. výročí odhalení plastiky Lukáše Rittsteina Stopa času. Koláž hudby a projekcí má pod palcem experimentálně-elektronický projekt Foma, za aktivní perkusivní účasti Aleše Řeháka (znáte z Bubenického Mámení). Vzpomínáte, jak před deseti lety Milan Cais sochu rozezněl a hrálo se u ní, před ní, v ní, na ní (i NA ní)? Oslavíme ji v podobném duchu, ale tentokrát skrze Rittsteinovu „šlápotu“ dojdeme k cíli trochu jinou cestou.
  http://bandzone.cz/foma

  Oblíbená dětská dílna tento rok obsadí náměstí, to ať nám Brandýs hned od rána hezky mámivě bzučí. Sobotní dopoledne ozdobí i divadelní představení Teátru Víti Marčíka, který bude hrát před obědem pro děti (Bajaju) a po večeři v Sokolovně pro dospělé (Labyrint světa a ráj srdce - ve specifickém, komorním, monologickém podání).

  Po roční pauze ožije i sklípek u památníku J. A. Komenského a to jednodenní výstavou koláží výtvarníka a spisovatele Miroslava Huptycha. Ten se ve své práci originálním způsobem taktéž věnuje tématu Labyrintu světa. Slavné dílo se tak v jednom dni „vrací domů“ hned v několika podobách.
  http://www.huptych.cz

  Sobota smíchá styly

  Hlavní hudební program na náměstí bude v režii čtyř jmen, na která se patřičně těšíme:

  Jamchestra, energické sdružení z Brandýsa nad Labem, rozčísne polední klid ve 14:00 a byla by škoda u toho nebýt. Klíčovými aspekty jejich produkce je pestrost a chuť nebát se. Takže se zakusují do jazzu, funku, ethna, akustické tóny koření tanečními podklady a s chutí improvizují na běžné i nevšední nástroje (no řekněte, kdy jsme měli na Mámení naposledy lesní roh?).
  http://www.jamchestra.cz

  Houpací koně nás poctí návštěvou v 15:30. V příslušných kruzích mají již dlouho pověst uznávané i uctívané kapely, která snoubí přemýšlivou hudbu s osobitě poetickými texty Jiřího Imlaufa. Umějí být něžní i naléhaví a jejich nevtíravá produkce je silně návyková. V rámci přípravy stahujte poslední album Hotel Palace z jejich webu zdarma.
  http://houpacikone.cz

  Staré dobré Schodiště má za sebou více než tři dekády na scéně, po nedávném částečném omlazení týmu získali nový náboj, což dokazuje i aktuální CD s dvojznačným názvem Roztoky. Hospodsky nadrzlé songy a balady i pořádný nářez „beze vší poezie“, humor a styl, toho všeho se nám dostane vrchovatě od kapely, která hraje k tanci i poslechu (nebo naopak) a koncerty jí sluší ze všeho nejvíce. Nahoru po Schodišti dolů i vzhůru zamíříme od 17:00.
  http://www.schodiste.org

  Zrní, toho bylo poslední rok všude plno. A řeč není o úrodě. Kladenští progresivisté sklízejí za svůj originální nadstylový folkrock samou chválu, deska Soundtrack ke konci světa vymetla kdejakou anketu a dosáhla i na Anděla. Zrní zažívá své vrcholné období, písně naživo rádi a často zdobí novými aranžemi, bude radost sledovat, co si pro nás připraví. Soundtrack ke konci festivalu začíná s úderem 20. hodiny.
  http://www.zrni.cz

  Pojďte s námi do bludiště

  Novinkou v časovém rytmu Mámení je přesah do neděle, kdy se uskuteční oblíbené večerní/noční bloudění. Vy, co jste prostor Labyrintu v přítmí již zakusili, víte, že uvnitř chodeb bývá pro poutníky přiraveno i něco navíc. Více prozrazovat se však nesluší. Výprava pod názvem „Hledání jablka“ vyráží do habrových útrob přesně ve 20:13 (nebojte, za rok začneme o minutu déle). Pojďte se ztratit a najít!

  Těšíme se, že přijmete pozvání a přijdete se na některý z bodů programu podívat. Ač se jedná téměř o malý zázrak, stále se daří držet krédo a koncept festivalu, kdy veškeré akce v průběhu Mámení jsou pro veřejnost zdarma. V rámci možností se zuby nehty snažíme, aby Brandýs zněl a vibroval „čistou kulturou“ – tedy bez log sponzorů na každém sloupu a trsátku, a přitom s co nejkvalitnějším obsahem, bez dramaturgických kolapsů či kompromisů. Snad se to povede i letos.

  Na viděnou, na slyšenou, na mámenou!

  28. 08. 2013   Filip Tomášek, místopředseda BVS  


  Festival Brandýské mámení začíná klíčit

  Zrní - něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Objev roku 2012

  Co na jaře zaseješ - to na konci léta sklízíš. Tímto heslem se letos inspirují organizátoři multižánrového festivalu Brandýské mámení 2013.

  Krom "něžného artbrutu, kladenského uhelného zenu", objevu roku 2012 - kapely ZRNÍ, jsme zaseli i další zajímavé koncerty, divadla a výstavy.

  Vše začne v pátek 6. září v brandýské sokolovně vernisáží obrazů (jméno výtvarníka v jednání). Poté, přes akustický koncert, se dění přesune na náměstí na večerní bubenickou a světelnou show, kde si připomeneme výročí odhalení plastiky Lukáše Rittsteina Den co den.

  Sobotní dopoledne 7. září vyplní dětská dílna s divadlem a odpoledne pokračuje na náměstí s kapelama JAMCHESTRA, HOUPACÍ KONĚ, SCHODIŠTĚ a ZRNÍ. Koncerty proloží divadlo Teátr Víti Marčíka Labyrint světa a výstava Miroslava Huptycha Labyrint světa a ráj srdce.

  Aktuální informace najdete i na spolkovém facebooku. Ale již nyní si v kalendáři poznačte 6. - 7. září 2013 - festival Brandýské mámení v Brandýse nad Orlicí.

  03. 06. 2013   Tomáš Hubený  

  Brandýský labyrint načíná další sezónu

  Labyrint - přírodní bludiště v Brandýse nad Orlicí

  V sobotu 4. května otevřelo přírodní bludiště - labyrint svou bránu a začla návštěvnická sezóna roku 2013.

  I když si letos jaro dávalo načas a ještě čtrnáct dní před otevřením byla situace nejistá, příroda vše stihla a labyrint již olistěn, zastřihnut a shrabán od listí otevřel.

  Návštěvní doba a ceny zůstávají stejné jako loni. Tedy v květnu, červnu a v září o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin. V červenci a srpnu denně od 9 do 18 hodin. Polední přestávka je od 12 do 13 hodin. Hromadné výpravy lze mimořádně objednávat i pro všední dny během května, června a září nejméně tři dny předem na čísle 732 145 114. Vstupné činí 35,- korun pro dospělé a 20,- korun pro mládež a důchodce.

  Spolek Brandýs ve světě je taktéž v plné přípravě festivalu Brandýské mámení 2013. Letos má termín 6. a 7. září a již nyní můžeme prozradit jméno jednoho z interpretů. Je jím vítěz ceny Anděl, kladenská kapela ZRNÍ.

  05. 05. 2013   Tomáš Hubený  

  Labyrint odpočívá a nabírá síly na další sezónu


  Festival Brandýské mámení 2012 je za námi

  Ti kdož se nestihli na festival podívat, mohou zhlédnout fotografie z Mámení zde, nebo se podívat na textové zpravodajství na spolkovém facebooku. >>>

  Doporučujeme však již nyní zatrhnout v kalendářích datum 6. a 7. září 2013, kdy se bude konat dvanáctý ročník festivalu Brandýské mámení. Členové spolku Brandýs ve světě se opět vynasnaží nabídnout příchozím pestrou paletu umělců a stylů. Jste srdečně zváni.

  10. 09. 2012   Tomáš Hubený  

  Mámení pojedenácté - festivalový plakát >>>

  Tradiční termín konání Brandýského Mámení se letos odklání o jeden víkend, jinak však veškeré pilíře festivalu zůstávají. Ve dnech 7. a 8. září Brandýs opět ožije koncerty, performancemi, divadlem, výtvarnem či tvůrčími dílnami. Letos dokonce s mezinárodním přesahem.

  Po oslavách „kulatin“, kdy středobodem 10. festivalu bylo především náměstí, se Mámení tentokrát rozkročí mezi Sokolovnu (plus její bezprostřední okolí) a evangelický kostel. Páteční vernisáž v „Galerii Sokol“ představí díla jednoho z nejvýznamnějších současných českých malířů MARTINA MAINERA. Jeho tvorbu tématicky doplní (resp. rozšíří) členové výtvarného sdružení TUBA aneb Mainerovi žáci a duchovní pokračovatelé Paučo, Petrov a Pražan. >>> www.mainer.cz

  Z nehudebních položek programu jedenáctého Mámení stojí za pozornost i sobotní dětská dílna, symbolicky odkazující na název pořádajícícho spolku Brandýs ve světě zrcadlovým „svět v Brandýse“. Účastnicemi dopolední akce totiž budou dvě vzácné umělkyně z Japonska, které budou předvádět, učit a osvětlovat taje papírových skládanek origami. Na jejich „lekce“ naváže loutkové představení Divadelní společnosti ELF s názvem Jezinky-Bezinky. Pointu triptychu plného písniček a loutkového reje se vyzradit nesluší, nicméně jedna pravda potvrzena bude: Jezinky jsou nesmrtelné! Ale raději se o tom přijďte přesvědčit (s dětmi) osobně. >>> www.divadloelf.cz
  Tolik múzy nehudební. Co se množství muziky mámivé týče, chronologicky se letošní zvuková paleta rýsuje následovně:

  VASILŮV RUBÁŠ – zdravě neortodoxní duo, beroucí si bez skrupulí odkud si chlapci zamanou. Hlavními zbraněmi jsou akordeon, kytara, buben, různé trumpetky plus dva hlasy, což vůbec neznamená, že nemůže zaznít funk punk, popový androš, syrová poezie i vařená riffařina a to pěkně pohromadě. Nápověda? „Drsná kapela jemných mužů. Nebo také jemná kapela dvou drsňáků.“ Jak libo. Optimální navazující zážitek pro duše rozjitřené právě skončenou vernisáží. Loutkárna Sokolovny, pátek, 19:30. >>> www.vasiluv-rubas.cz

  ROOOMBAAA – v tom názvu je vášeň, nápřah i energie osobité romské skupiny, mezi jejíž fanoušky se počítá např. i Vašek Koubek. Loutkárnu Sokolovny zvednou ze židlí stejně jako on před rokem, tedy na samý závěr prvního festivalového dne. Pátek, 21:15.

  TRIO DE JANEIRO – sobotní popolední siestu utneme pěkně zostra. „Podobnou show plnou latinskoamerických rytmů a funkové energie u nás nikdo jiný nenabízí,“ hlásají recenze na vystoupení multižánrového seskupení z Litomyšle. Ač si v názvu drží „trio“, s dechovými posilami se umějí - když se jim zachce - rozrůst až na nonet. Zatím poslední album Tingo (2011) nabízejí ku poslechu i ke stažení na svých stránkách zdarma. Na koncert tak můžete přijít připraveni a vybaveni. Sál Sokolovny, sobota, 14:45. >>> www.triodejaneiro.cz

  BEATA BOCEK – rodačka z Českého Těšína se ve své tvorbě nechává ovlivňovat emocemi i krajinou, vnímá polské, moravské i české chutě a vůně, osciluje mezi češtinou a polštinou a své texty i autorskou muziku nechává vyznít v triu s kontrabasem a violou. Sama hraje především „sebe“ (to je prosím stylová škatulka) a to na kytaru, harmoniku, ukulele či mbiru. Co že je to mbira? A kdo že je to Beata B.? Zjistíte v evangelickém kostele, v sobotu, od 16:15. >>> www.beatabocek.com

  JABLKOŇ – velká radost a další návštěva z hájemství legend, které se nám průběžně daří do Brandýsa zvát. Jablkoň umí být syrová, něžná, poetická i absolutně bezhlavá. Umí být malá (lesní), střední (kapelní) i obří (orchestrem tužená). Sosá z folku, popu i rocku, tyká si s vážnou muzikou (úchvatná alba s virtuozem Jaroslavem Svěceným!) a bez problémů promlouvá i k těm, jenž česky neumí ani slovo (nadšené ohlasy z Itálie, Holandska či Německa). V „obraze“ jsou prakticky již tři dekády a lze očekávat, že během koncertu se projdou pamětí v množství větším než malém. Někdy je to TA, jindy TEN Jablkoň, správné řešení jest však irelevantní. Plody tohoto košatého stromu jsou zdravé tak i tak. Sokolovna, sobota, 17:45. >>> www.jablkon.com

  ORA PRO NOBIS – vokálně-instrumentální sdružení kolem věčného hledače, milovníka magických momentů, kdy z velmi mála vzniká velmi mnoho, a osobitého písničkáře Oldřicha Janoty. Houslemi a zpěvem dobarvuje poklidnou zvukovou duhu Ory (kytara, klarinet, patero vokálů) také brandýská rodačka Romana Šilhavá. A jelikož máme díky Romče informační protekci, víme, že letos jim to vespolek hraje vskutku zajímavě, se skladbami a atmosférou jsou hodně spokojeni a máme se prý na co těšit. Evangelický kostel, sobota, 19:15. >>> www.orapronobis.cz

  BUBENICKÉ MÁMENÍ – mnohohlavá rocková šelma pod vedením Klaudy Kryšpína, největšího bubenického srdcaře na pomyslné vzdušné čáře mezi Austrálií a Českem, se po roce halasně vrací na místo činu. Tedy, máme-li být puntičkářsky přesní: minule rozburáceli náměstí, nyní vystřihnou rytmickou večerku o kousek vedle. Očekávat lze opět směs autorských „kryšpínovin“ a na míru připravených unikátních kompozic. Brandýsko-pražský výběr je dle aktérů při chuti. Držme si klobouky. Sokolovna, sobota, 20:45.

  Tak tedy, na viděnou, na slyšenou, na mámenou!

  24. 08. 2012   Filip Tomášek  

  Jedenácté Brandýské mámení (téměř) klepe na dveře

  A nabídne i vystoupení jedinečné rockovo-folkové skupiny JABLKOŇ. Ta zahraje v sobotu odpoledne v prostorách brandýské sokolovny stejně jako předskokan TRIO DE JANEIRO.

  Koncerty nabídne i druhá scéna v brandýském Evangelickém kostele. Alternativní žánr zastupuje BEATA BOCEK s hosty, kterou následuje písničkář Oldřich Janota s ORA PRO NOBIS.

  Přijeďte na festival Brandýské mámení 7. a 8. září 2012 v Brandýse nad Orlicí. Kompletní festivalový program stejně jako festivalový plakát objevíte již brzy i na těchto stránkách.

  05. 07. 2012   Tomáš Hubený  

  Festival Brandýské mámení načíná druhou dekádu

  Členové občanského sdružení Brandýs ve světě připravují již jedenáctý ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení. V pátek a sobotu 7. a 8. září 2012 přivítá městečko Brandýs nad Orlicí mnoho kulturních zážitků i zábavu pro malé a velké návštěvníky.

  Již potvrzeným účinkujícím je písničkář a básník Oldřich Janota s vokálně instrumentálním souborem ORA PRO NOBIS. Jejich vystoupení v programu Brandýského mámení není náhodné, nýbrž vychází z brandýských kořenů Romany Šilhavé - zpěvačky a houslistky v souboru Ora pro nobis. Koncert Oldřicha Janoty s Orou pro nobis najdete v programovém schématu v sobotu v podvečer v kostele Českobratrské církve evangelické.

  V sobotu dopoledne připravujeme i dětskou dílnu, tentokráte s orientálním tématem. Skládání ORIGAMI pod vedením japonských lektorek procvičí prsty nejenom malých dětí.

  Zaškrněte si již nyní datum 7. a 8. září 2012 ve vašem kalendáři s poznámkou "Brandýské mámení 2012". Srdečně zvou členové spolku Brandýs ve světě.

  20. 05. 2012   Tomáš Hubený  

  Labyrint otevřel svou bránu vstříc

  Přírodní bludiště je zase připraveno přivítat návštěvníky. Po nezbytných přípravách a dosypání cest štěrkem můžete znovu zabloudit do bludiště v Brandýse nad Orlicí.

  Díky hezkému počasí začala letošní sezóna již víkendem 28. - 29. dubna. Dále pokračujeme v květnu, červnu a v září o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin. V červenci a srpnu denně od 9 do 18 hodin. Polední přestávka je od 12 do 13 hodin.

  Hromadné výpravy lze mimořádně objednávat i pro všední dny během května, června a září nejméně tři dny předem na čísle 721 848 204, 603 239 407, nebo 732 454 364.

  27. 04. 2012   Tomáš Hubený  

  Připravovali jsme labyrint na novou sezónu

  V sobotu 14. 4. jsme v počtu šestnácti členů uskutečnili hlavní jarní brigádu. Listí vyhrabáno, odstraněn plevel a rozveženo asi 6 tun kamenného štěrku frakce 4/8 po cestičkách labyrintu. Uvážíme-li, že nejkratší cesta do středu má 300m, ušli někteří jedinci s plným kolečkem štěrku několik kilometrů. Máme hotovo asi 2/3. Zbytek se rozveze až dorazí další materiál.

  Brzy nás také čeká první zástřih habrů, který bude muset brát ohled na naše tradiční ptačí nájemníky. Hnízda už jsou plná různobarevných vajíček. Habry se zdají být po zimě v dobré kondici, a to i díky loňskému mimořádnému zdravotnímu zástřihu a hnojení. Poděkování patří všem kamarádkám a kamarádům, kteří v sobotu přišli.

  Více fotografií na spolkovém facebooku. >>>

  16. 04. 2012   Zdeněk Držmíšek  

  Brandýské mámení 2011 je za námi

  Desáté Brandýské mámení definitivně skončilo. Reportáž z festivalu a doprovodnou fotogalerii naleznete jak v odkazu Mámení zde na webu, tak na facebooku spolku Brandýs ve světě >>>. Pro představu nabízíme i malé shrnutí:

  - od roku 2003 největší kulturní akce v Brandýse nad Orlicí

  - představilo se 39 umělců a interpretů na šesti různých pódiích a místech

  - festival navštívilo v součtu přes tisíc lidí

  - organizačně festival zajištovalo na 19 pořadatelů

  Děkujeme všem, kteří přispěli k úspěšnému průběhu festivalu Brandýské mámení 2011. Taktéž děkujeme všem návštěvníkům a fanouškům, neboť nečiníme tak pro pouhé naše potěšení.

  Tímto vás v předstihu zveme na další ročník festivalu Brandýské mámení, který se bude konat ve dnech 7. a 8. září 2012.

  19. 09. 2011   Tomáš Hubený  

  Brandýské mámení 2011 - všehochuť výtvarníků a muzikantů

  Festival Brandýské Mámení se letos koná v pátek 2. a v sobotu 3. září - festivalový plakát

  Na výstavě v sokolovně se představí díla výtvarníků Vladimíra Merty a Jana Pištěka. První z nich je výraznou osobností akčního umění 80. let, syntetik přírodního a malířského vidění v umění i v oblasti kulturní ekologie, šéf ateliéru Environment konceptuální tvorby FaVU VUT v Brně. Druhý se věnuje malbě, grafice, filmovému a divadelnímu designu.Významná je jeho spolupráce s otcem Theodorem Pištěkem a bratry Formany. Vernisáž výstavy bude první zářijový pátek v 18 hodin.

  Po ní bude následovat v evangelickém kostele koncert písničkáře Vladimíra Merty a noční text-appeal harmonikáře a spisovatele Vaška Koubka v loutkárně.

  V sobotu vystaví pod názvem Archa svá díla ve sklípku Komenského nadějná výtvarnice Ludmila Pacalajová, čerstvá absolventka ateliéru kresby Fakulty umění Ostravské univerzity a členka pořádajícího spolku Brandýs ve světě. Dopoledne si přijdou na své děti při výtvarné dílně, především pro ně bude určeno také dopolední vystoupení divadla Koňmo a večerní bloudění přírodním bludištěm za zlatými apoštoly.

  Náměstí bude patřit muzikantům. Nejdříve se představí sestava bubeníků v čele s Klaudiem Kryšpínem, poprockeři ze skupiny Eastpark a Jan Ponocný s Circusem Ponorka. Vrcholem venkovního programu bude kapela Traband se skvělou hudbou a texty Jaroslava Svobody. Zklidnění závěru jubilejního desátého ročníku Mámení v Brandýse nad Orlicí přinese večerní vystoupení kapely Dva. Vítězové hudební ceny Anděl v kategorii alternativní hudby za loňský rok zahrají v evangelickém kostele. Součástí koncertu bude doprovodná originální videoprojekce. Mámení je pro všechny návštěvníky zdarma.

  08. 08. 2011   Jaroslav Hubený  

  Máme Mámení! 2.-3. září 2011

  Brandýské Mámení letos oslaví kulaté jubileum, na programu desátého ročníku si tudíž spolek Brandýs ve světě dává řádně záležet. Do září je sice ještě daleko, dovolíme si však alespoň malou ochutnávku toho, co vás čeká a (doufejme) nemine.

  Festival se tradičně uskuteční během prvního zářijového víkendu a opět se žánrově rozkročí především mezi výtvarné umění a hudební produkci. Téma páteční vernisáže si s dovolením necháme jako překvapení, stejně tak by byla škoda vyzradit, co přesně se chystá do "noční" Loutkárny, kde minulý rok zněla slova básnivá. Vše má svůj čas. Těšit se však můžete na oblíbenou sobotní Dětskou dílnu, kterou ozdobí představení divadla Koňmo, na fotografický průlet historií Mámení v nově zrenovovaném sklípku u Komenského pomníku či na příležitost zabloudit si v Labyrintu po setmění. A kdo mezitím rozezní Brandýs zpěvem, rytmem a muzikou všelikou?

  Vladimír Merta - taktéž letošní jubilant (má jen o pár dekád víc), legendární "PAN" písničkář, který kromě koncertů s kapelou začal nedávno příležitostně vystupovat v duu s všestranným šikulou Ondřejem Fenclem (pamatujete na loňský Hromosvod a Pospíšilovo 5P?). Pro Ondřeje je hraní s Mertou velkým zážitkem, prý to "hezky funguje" a je to "velmi silné i intimní zároveň". Na přání pro ně bude 2. 9. v Evangelickém kostele připraven i klavír.

  Bubenické Mámení plus Klaudius Kryšpín - brandýští bicmeni podruhé a opět jinak aneb rytmy lokální i světové (díky hostujícímu světoběžníkovi Kryšpínovi doslova). Těšte se na performanci, ušitou festivalu na míru. Kdo zažil loňskou premiéru, tuší, která bije. Letos se sobotní koncerty odehrají na náměstí, troufám si tvrdit, že tento start nepřeslechnete.

  Eastpark - vynalézaví pop-rockeři se specifickým zvukem a melodiemi, které lezou pod kůži. Jejich nenápadným hitům sluší čeština i angličtina, za sebou mají dvě alba a v čele charismatického frontmana, klávesáka, kytaráka a autora Pavla Bohatého se vskutku bohatým hlasem (působil mj. v obnoveném Blue Effectu, podílel se na poslední desce Vladimíra Mišíka a nyní doprovází Annu K.).

  Circus Ponorka - velká událost posledních dvou let, čerstvý vítr na české scéně. Dámy a pánové, přistupte blíže. Skladatel i interpret Honza Ponocný je na pódiu jen sám s kytarou, ale obhospodařuje různé krabičky, smyčkuje, vrství zvuky, sype tóny z ruky. Sám sobě je kapelou a před vašimi zraky tvoří hodně zajímavou a přitom přístupnou hudbu s chytrými texty. Slibujeme vám zážitek a těšíme se, až se na tom shodneme.

  Traband - proměnlivé sdružení kolem rozevlátého básníka Jardy Svobody, band v plné síle a skvělé formě, aktuálně propagující nové CD i velmi povedené DVD. U nás vystoupí na sklonku celoletního truné, jenž čítá na 30 zastávek na pódiích Čech i Moravy. Ve vší skromnosti - prestižní záležitost, hodná mámivého výročí. I Jan Amos by zakřepčil. Traband, který loví inspiraci v hudbách ze všech koutů světa a přitom je výsostně svůj, program na náměstí uzavře. Máte tudíž svolení nepustit je z pódia, seč vám bude aplaus stačit.

  Dva - Evangelický kostel obsadíme i v sobotní podvečer. Žánrově unikátní produkce manželského dua v sobě snoubí akustiku i elektroniku, doprovázenou vokály v "jazyce neexistujících národů". Projekt doslova mezinárodního významu i věhlasu bude bonusem a nevšední tečkou pro hudební labužníky. V jednání je mj. prolnutí koncertu s projekcí archivních brandýských filmů. Uvidíme, uslyšíme.

  11. 07. 2011   Filip Tomášek  

  Desáté Brandýské mámení 2.-3. září 2011

  Brandýský festival načíná další desítku

  Přípravy členů spolku na jubilejní desátý ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení 2011 vrcholí. Těšit se můžete na páteční vernisáž výstavy a koncert. Pro sobotní progam už je potvrzena účast Klaudiuse Kryšpína, kapely Traband a skupiny Circus Ponorka.

  Pro děti je nachystána dětská dílna a divadlo Koňmo. A to není zdaleka vše. V těchto dnech dojednáváme další vystoupení, koncerty a workshopy. Zbývá jen objednat hezké počasí na oba dva dny.

  Po oba dva dny budou mít návštěvníci města možnost navštívit přírodní bludiště v Klopotech. Občanské sdružení Brandýs ve světě vás srdečně zve ve dnech 2. a 3. září do Brandýsa nad Orlicí.

  30. 06. 2011   Tomáš Hubený  

  Připravovali jsme labyrint na novou sezonu

  V sobotu 16. dubna se členové spolku sešli u labyrintu, aby ho připravili na novou návštěvnickou sezonu. Z cest se shrabávalo spadané listí, habrové stěny byly zmlazeny a zastřihnuty nově pořízenou technikou a proveden úklid po celém obvodu bludiště. Foto z příprav bludiště na novou sezonu.

  Prvním dnem, kdy bude labyrint otevřen, bude sobota 30. dubna od 9 do 17 hodin. Návštěvní doba po ostatní dny je následující: V květnu, červnu a v září o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin. V červenci a srpnu denně od 9 do 18 hodin. Polední přestávka je od 12 do 13 hodin. Hromadné výpravy lze mimořádně objednávat i pro všední dny během května, června a září nejméně tři dny předem na čísle 777 093 727.

  Můžete využít dobrého dopravního spojení, bezbariérové přístupnosti a nedalekého parkoviště při hasičské hospodě "U Konťáku". Umístění bludiště na mapě Brandýsa nad Orlicí. >>>

  Zde si můžete pročíst návštěvní řád labyrintu. [PDF]

  18. 04. 2011   Tomáš Hubený  

  Brandýs ve světě doporučuje: ALMANACH LABYRINTY SRDCE

  Poetický almanach přátel Brandýsa nad Orlicí s barevnými reprodukcemi malířských prací vystavených během devátého Brandýského mámení je dosud k dispozici.

  Nyní v obchodě "BETY U ZVONKŮ" na náměstí, kde je opětně i turistické informační centrum.

  Tato publikace by mohla být též tipem na dárek pro brandýské příznivce a patrioty.

  Čestmír Suška vystavuje Rezavé květy na Vltavě >>>

  Rezavý květ se v Brandýse dlouho neohřál a nyní již pluje po Vltavě. Avšak po této dočasné instalaci, která je součástí výstavy Play, budou koule natrvalo umístěny na palouku v Klopotech v Brandýse nad Orlicí. Stanou se tak nedílnou součástí budované Poutníkovy cesty.

  Videoreportáž Aleny Kovářové - Novinky.cz [AVI 20MB]

  05. 11. 2010   Tomáš Hubený

  Bludiště a pomník JAK na panoramatické fotce >>>

  03. 10. 2010   Tomáš Hubený  

  Brandýské mámení je podeváté za námi!

  Těm z Vás, kteří nemohli, chyběli či nedorazili, nabízíme krátkou reportáž z festivalu.

  Pokud máte zajímavou fotku z Mámení, neváhejte ji zaslat na adresu webmaster@brandys-ve-svete.cz a zveřejníme ji na těchto stránkách.

  Dozvuky Mámení stále pokračují. O víkendech 11.-12. a 18.-19. září od 9:00 do 17:00 je stále otevřena výstava UMĚLCI, MILENCI, NARCISOVÉ v budově sokolovny. Vystavují DRAGANA ŽIVANOVIČ, MARTIN KRAJC a MIROSLAV POLÁCH.

  Dále je možno zakoupit almanach veršů přátel Brandýsa nad Orlicí LABYRINTY SRDCE. Almanachy, stejně tak i katalogy výtvarníků, jsou v prodeji po dobu otevření výstavy v sokolovně.

  06. 09. 2010   Tomáš Hubený  

  Mámení nabízí noční bloudění labyrintem

  Plakát devátého Brandýského mámení

  Kdo si bude chtít na chvíli odpočinout od mámení televizní obrazovky, může se stát v pátek 3. a v sobotu 4. září účastníkem Brandýského mámení.

  V prvním zářijovém víkendu se bude konat už podeváté, pořádá ho občanské sdružení Brandýs ve světě a pražská galerie Behémót.

  Multižánrový festival zahájí tradičně v pátek v 18 hodin výstava, otevřena bude v sokolovně po dva následující víkendy. Tentokrát se představí mladí výtvarníci Dragana Živanovič, Martin Krajc a Miroslav Polách. Po vernisáži bude následovat večerní koncert kytaristy Ivana Hlase a violoncellisty Olina Nejezchleby v evangelickém kostele.

  Ještě tentýž večer si na své přijdou ctitelé poezie. Podruhé v historii Mámení. Poprvé to bylo před dvěma lety, kdy četl své básně Ivan Martin Jirous. Tentokrát se o autorské čtení postarají při pátečním literárněhudebním večeru autoři z Brandýsa nad Orlicí a blízkého okolí. Při této příležitosti vyjde almanach s jejich básněmi a reprodukcemi obrazů letošních vystavovatelů.

  Pro děti bude připravena v sobotu dopoledne od devíti hodin výtvarná dílna. O půl jedenácté si také asi nechají ujít muzikál Pověsti české s Janem Přeučilem a Evou Hruškovou ve stanu u brandýského labyrintu. Dětem i dospělým bude stát za to vypravit na tato místa ještě po setmění, kde na ně bude čekat noční bloudění labyrintem. Tedy příležitost poznat známé místo poněkud jinak a nechat se překvapit bytostmi ze světa pohádek.

  Sobotní odpolední program zahájí o půl druhé odhalení skulptury Čestmíra Sušky, které opět potvrdí význačné místo Brandýsa na mapě moderní české sochařiny. Mámení ozdobí i kresby brandýské výtvarnice Ludmily Pacalajové ve sklípku u pomníku Komenského.

  Od čtrnácti hodin zahraje na pódiu u koupaliště pražská kapela Hromosvod. Poté zazpívá Luboš Pospíšil s kapelou 5P. Pospíšilův charakteristický hlasový rejstřík v kombinaci s poetickými texty patří k tomu nejlepšímu, co současný český rockový pop nabízí.

  Pak nastoupí na scénu s akordeonem a klávesami Sylvie Krobová, herečka a jedna z nejpozoruhodnějších českých šansoniérek. Hudební tečkou festivalu bude podvečerní bubenická show.

  25. 08. 2010   Tomáš Hubený  

  Brandýské mámení volá: "Přijeďte 3. a 4. září!"

  Městečko Brandýs nad Orlicí přivítá festival Brandýské mámení již po deváté. A stejně jako v minulých ročnících přichází s pestrou nabídkou kulturních zážitků. V páteční podvečer po letech ožije sál sokolovny, v němž se uskuteční vernisáž výtvarných děl Dragany Živanovič, Martina Krajce a Miroslava Polácha. Poté zazní hlas a tóny Ivana Hlase s Olinem Nejezchlebou. První den zakončí autorské čtení veršů poezie přátel Brandýsa nad Orlicí z připravovaného almanachu Labyrinty srdce.

  Sobotní dopoledne zahájí tradiční dětská výtvarná dílna, následuje muzikálové provedení Pověstí českých od Evy Hruškové a Jana Přeučila. Během odpoledne můžete shlédnout projekci Labyrinty světa ve sklípku J.A. Komenského v Klopotech.

  A sobotní program zdaleka nekončí. Odhalíme novou výtvarnou plastiku od Čestmíra Sušky v prostoru Klopot, na plovárně se zaposloucháme do melodií folkrockové kapely Hromosvod a s obnovenou kapelou 5P vystoupí Luboš Pospíšil. Odpočinout si rovněž můžete při koncertu šansoniérky Sylvie Krobové. Program zakončí bubenická show a po setmění je pro odvážné děti i dospělé nachystáno noční bloudění labyrintem.

  Přijeďte do Brandýsa nad Orlicí 3. a 4. září na deváté Brandýské mámení a nechte se omámit překvapivými výtvarnými díly, skvělou muzikou a kratochvílí. Občanské sdružení Brandýs ve světě Vás srdečně zve.

  Přesný časový harmonogram včas zveřejníme společně s plakátem na těchto stránkách.

  15. 07. 2010   Tomáš Hubený  

  Labyrint na turistické vizitce č. 788

  Turistická vizitka >>>

  Od sezony 2010 se brandýský labyrint stal součástí projektu Turistický deník. >>>

  Turistická vizitka s číslem 788 je tvořena samolepkou s informacemi a vyobrazením labyrintu, pomníku J. A. Komenského a jeho podobizny.

  Samolepku může každý nalepit do svého turistického deníku s místy, která navštívil. Prostřednictvím svého osobního účtu na webových stránkách projektu vytváříte vlastní databázi navštívených lokalit a máte tak dokonalý přehled, která místa Vám ješte zbývá navštívit.

  Turistickou vizitku je možné zakoupit u vstupu do labyrintu.

  24. 04. 2010   Tomáš Hubený  

  Přírodní labyrint je otevřen turistům

  Po novém olistění a technických úpravách otevíráme v tomto roce labyrint veřejnosti od začátku května do konce září.

  V květnu, červnu a v září o sobotách a nedělích od 9 do 17 hodin. V červenci a srpnu denně od 9 do 18 hodin. Polední přestávka je od 12 do 13 hodin. Hromadné výpravy lze mimořádně objednávat i pro všední dny během května, června a září nejméně tři dny předem na čísle 777 093 727.

  Srdečně Vás zveme na návštěvu ojedinělého přírodního bludiště v celé střední Evropě. Labyrint se nachází v odpočinkovém areálu údolí Klopoty před pomníkem Komenského.

  Můžete využít dobrého dopravního spojení, bezbariérové přístupnosti a nedalekého parkoviště při hasičské hospodě "U Konťáku". Umístění bludiště na mapě Brandýsa nad Orlicí. >>>

  Přečtěte si návštěvní řád labyrintu [PDF].

  20. 04. 2010   Tomáš Hubený  

  Brandýský labyrint v reportáži České televize [AVI 50MB]

  09. 07. 2009 © Česká televize  

  OBČANSKÉ SDRUŽENÍ BRANDÝS VE SVĚTĚ A GALERIE BEHÉMÓT POŘÁDAJÍ OSMÉ BRANDÝSKÉ MÁMENÍ

  Oproti předchozímu ročníku festivalu, který proběhl v jediném dni, bude letošní osmý ročník znovu probíhat po oba dva dny - tedy v pátek 4. a v sobotu 5. září 2009.
  Plakát k osmému ročníku festivalu Brandýské mámení.

  PÁTEK 4. ZÁŘÍ

  18:00 "VLK A BERÁNEK" - vernisáž výstavy mladé generace umělců pocházejících z intermediálních ateliérů pražské Umprum (Jiří David), AVU (Vladimír Skrepl) a brněnské FaVU (Václav Stratil). Koncept výstavy připravili Vlasta Čiháková-Noshiro a Karel Babíček. Úvodní slovo přednese Vlasta Čiháková-Noshiro. (1. patro Konzumu)
  Výstava bude otevřena po tři následující víkendy až do 20. září 2009 vždy od 9:00 do 17:00 hodin.

  19:30 wrgha POWU orchestra - koncert vlastní tvorby na pomezí jazzu, moderní a vážné hudby a hudby k filmu (evangelický kostel)

  21:30 MILAN KOZELKA "Tenkrát na Kdysissipy" - autorské čtení legendy mezi performery (1. patro Konzumu)

  22:30 intimní odhalení intimní sochy PAVLA OPOČENSKÉHO

  SOBOTA 5. ZÁŘÍ

  10:00 - 12:00 DĚTSKÁ VÝTVARNÁ DÍLNA (před základní školou JAK)

  15:00 DIVADLO DNO: "KUŘE" - na motivy komiksu "Kuře na švestkách" Marjane Satrapiové provedou útok na vaše bránice Nevšední strýček Jirka a Krásná Marie. (1. patro Konzumu)

  16:30 JANA VÉBROVÁ - koncert písničkářky z Větrného mlýna (1. patro Konzumu)

  B R A N D Ý S  N A D O R L I C Í
  4. a 5. Z Á Ř Í 2 0 0 9

  Přírodní labyrint otevřen turistům

  Po novém olistění a technických úpravách otevíráme poprvé v tomto roce labyrint ve svátek dne 8.5. od 13.00 do 17.00 hod. Dále o víkendech v květnu a červnu počínaje dnem 9.5.2009 - od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 18.00 hod.

  Ohlášené hromadné výpravy i ve všední den od 8.00 do 14.00 po dohodě na tel. 465544211.

  Upozornění: Příchod k pomníku a labyrintu je od města až do odvolání znemožněn z důvodu opravy lávky přes Tichou Orlici. Příchod je možný pouze od dřevěného mostu u sv. Jána z výpadovky na Ústí nad Orlicí, i tudy ale omezeně, budete procházet stavbou cyklostezky. Návštěvní řád labyrintu [PDF] v Brandýse nad Orlicí.

  05. 05. 2009   David Růžička

  Změny ve vedení Brandýsa ve světě

  V sobotu 14. února 2009 proběhla v Penzionu Mítkov každoroční valná hromada občanského sdružení Brandýs ve světě.

  V průběhu schůze odstoupili ze svých funkcí všichni tři členové výboru sdružení - předseda Ivan Truhlička, místopředseda Jaroslav Dostál a hospodářka Soňa Vargová.

  V loňském roce otevřelo občanské sdružení Brandýs ve světě pro veřejnost přírodní bludiště před pomníkem J. A. Komenského v Klopotech. Tím se po sedmi letech intenzivní práce podařilo dosáhnout i druhého ze dvou hlavních cílů spolku, jež si členové vytkli při jeho založení (tím prvním bylo pořádání festivalu Brandýské mámení). Otevřením přírodního bludiště se tedy uzavřela významná etapa v životě občanského sdružení Brandýs ve světě, jejíž naplnění stálo členy dosavadního výboru spoustu sil.

  Z četných debat, které se v uplynulých měsících vedly na půdě spolku, rovněž vyplynulo, že značná část členů má o náplni činnosti sdružení a jeho dalším směřování jiné představy než dosavadní vedení, které nechtělo lpěním na svém (pro někoho možná až příliš konzervativním) způsobu vedení spolku brzdit jeho další rozvoj.

  Proto členové výboru usoudili, že je třeba místa ve vedení nabídnout dalším členům, kteří do činnosti sdružení vnesou novou energii a trochu jiný přístup, jenž umožní nové nápady v práci spolku lépe uplatnit.

  Valná hromada občanského sdružení Brandýs ve světě poté hlasy všech přítomných členů zvolila nový výbor sdružení ve složení - David Růžička (předseda), Filip Tomášek (místopředseda), Markéta Krčková (hospodářka) a Zdeněk Držmíšek (člen výboru).

  Valná hromada rovněž schválila konání 8. ročníku festivalu Brandýské mámení v sobotu 5. září 2009 a rozhodla i o dalším pokračování akce Kupte si svůj habr.

  16. 03. 2009   Ivan Truhlička  

  Vzpomínáme!

  V pátek 26. prosince 2008 zemřel ve věku 81 let člen občanského sdružení Brandýs ve světě

  JAROSLAV FIKEJZ

  Rodák z Kaliště, bývalý reprezentant ve skoku dalekém, který dvakrát posunul hranici československého rekordu až na 741 cm a jeho výsledek 712 cm z roku 1942 je stále veden v domácích tabulkách jako nejlepší výkon patnáctiletého dálkaře.

  Členové sdružení na něj vzpomínají jako na velkého brandýského patriota.

  Čest jeho památce!

  PŘÍRODNÍ BLUDIŠTĚ OTEVŘENO

  Nyní jednáme o započetí provozu v roce 2009. Předpokládané datum otevření labyrintu v letní turistické sezoně od 1. května 2009.

  Další informace o provozu brandýského bludiště najdete v návštěvním řádu [PDF].

  Několik základních údajů o přírodním bludišti - labyrintu v Brandýse nad Orlicí:

  Začátek výstavby: podzim 2002

  Výsadba: podzim 2003

  Počet stromů: 2003

  Druh stromu: habr obecný (Carpinus betulus)

  Výška stěn ze živého plotu: 2 metry

  Celková délka stěn ze živého plotu: 635 metrů

  Celková plocha stěn ze živého plotu: 3 113 m2

  Otevření: 6. září 2008 - sedmé Brandýském mámení

  Školáci v labyrintu uklízeli

  Žáci základní školy Komenského v Brandýse nad Orlicí odklízeli 25. 6. 2008 po celé dopoledne větve a listí z labyrintu po zástřihu stěn bludiště provedených firmou ARS Vavřín z Litomyšle.

  Vypleli také příchozí cestu a vyslechli si spoustu zajímavých informací týkajících se labyrintu a habru obecného, který byl při výsadbě použit. Jejich činnost byla součástí projektu Pojďme si vysázet bludiště, podpořeného grantem Pardubického kraje a ZŠ Komenského v Brandýse nad Orlicí.

  Protože se jednalo o poměrně časově náročnou činnost, nestihli školáci vyčistit labyrint celý. A proto se členové spolku Brandýs ve světě setkali dva dny poté a úklid dokončili. Zároveň byla vyspravena některá místa stěn labyrintu, která byla poškozena předchozími návštěvníky při loňském Brandýském mámení.

  Fotky z čištění labyrintu školáky a členy spolku.

  29. 06. 2008   Tomáš Hubený  

  Brandýské mámení 2008 a otevření labyrintu

  Členové sdružení Brandýs ve světě srdečně zvou příznivce a návštěvníky města Brandýs nad Orlicí na sedmý ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení konaného v sobotu 6. 9. 2008 před pomníkem J. A. Komenského. Letošní ročník bude výjimečný slavnostním okamžikem otevření dokončeného přírodního bludiště v brandýských Klopotech.

  Labyrint budují členové spolku Brandýs ve světě ve spolupráci s firmou ARS Vavřín z Litomyšle. Pro zdárný růst a vzhled labyrintu je potřeba několikrát do roka vykonat brigádu k vyčištění a odplevelení cestiček. Poté firma ARS Vavřín provede zástřih stěn bludiště do finální podoby. Tato operace nás bude čekat ještě jednou v září před otevřením labyrintu veřejnosti.

  Mimo těchto pravidelných činností uvnitř labyrintu věnují členové spolku čas i přípravám festivalu Brandýské mámení. Program sedmého ročníku začne ve 13:00 a až do podvečera se můžete těšit na spoustu zábavy, hudby a zajímavých informací nejen o labyrintu. Připraveno bude občerstvení, možnost zakoupit certifikát k habru bludišťnímu, projít se dokončeným bludištěm a jiné atrakce.

  Zveme Vás na Brandýské mámení a otevření přírodního bludiště do Brandýsa nad Orlicí v sobotu 6. 9. 2008.

  Plakát sedmého ročníku festivalu Brandýské mámení.

  24. 05. 2008   Tomáš Hubený  

  Bludiště chrání nový plot

  V sobotu 29. března 2008 se členové občanského sdružení Brandýs ve světě sešli na první letošní brigádě v přírodním bludišti před Komenského pomníkem v Klopotech.

  Protože původní plot na obvodu labyrintu má už nejlepší léta za sebou a letos na podzim v rámci festivalu Brandýské mámení 2008 nás čeká otevření přírodního bludiště veřejnosti, rozhodli jsme se jej nahradit novým oplocením.

  Nové pletivo jsme záměrně napnuli přímo na vnější stranu obvodové stěny živého plotu, aby jím habry prorostly a ukryly je. Až zbouráme starý plot, nebude zelené pletivo zarostlé v obvodové stěně působit rušivě a bludiště bude přesto dostatečně chráněné.

  Velkou zásluhu na kvalitním výsledku společné práce mají všichni členové spolku, kteří se brigády zúčastnili, a zejména farmář Josef Papáček, jenž vypomohl radou, technikou i materiálem.

  Fotky ze stavby plotu okolo bludiště.

  05. 04. 2008   Ivan Truhlička  

  Připravujeme Brandýské mámení 2008

  Členové sdružení Brandýs ve světě již od nového roku pilně pracují na přípravách dalšího festivalu Brandýské mámení. Letošní již sedmý ročník se uskuteční v pátek 5. a sobotu 6. září 2008. V páteční podvečer již tradičně chystáme ve spolupráci s Karlem Babíčkem vernisáž výstavy současného umění v galerii Konzum. Téma výstavy je prozatím v jednání.

  Celý sobotní program se letos poprvé kompletně odehraje u labyrintu před pomníkem Jana Amose Komenského. Nejočekávanějším okamžikem Brandýského mámení se jistě stane oficiální otevření dokončeného přírodního bludiště - labyrintu v brandýských Klopotech. Ten si pak po celý zbytek podvečerního programu mohou návštěvníci zdarma projít.

  Těšit se rovněž můžete na výtvarnou dílnu pro malé i velké, překvapení ve sklípku Komenského, koncert zajímavých hudebních seskupení na podiu u labyrintu, nějaké to divadlo a hromadu zábavy. Finální podobu programu včas zveřejníme i zde na našich internetových stránkách.

  Přijďte pobejt 5. a 6. září 2008 v nejmenším městečku východních Čech na sedmém ročníku Brandýského mámení. Srdečně zvou členové Občanského sdružení Brandýs ve světě.

  23. 03. 2008   Tomáš Hubený  

  Vývěsní skříňka OS Brandýs ve světě

  vývěsní skříňka spolku

  Od listopadu loňského roku, slouží k informovanosti o činnostech spolku vývěsní skříňka umístěná u vjezdu Žerotínovy ulice na náměstí. Náplň skříňky zajišťuje člen spolku Tomáš Hubený. Skříňku vyrobil a Občanskému sdružení Brandýs ve světě daroval Yetti. Děkujeme!

  10. 02. 2008   Tomáš Hubený  

  Brandýs ve světě v roce 2007 [PDF]

  Předseda občanského sdružení Brandýs ve světě Ivan Truhlička shrnul podstatné okamžiky činnosti spolku v roce 2007.

  31. 1. 2008   Tomáš Hubený  

  Výroční valná hromada spolku

  V sobotu 26. ledna 2008 proběhla valná hromada občanského sdružení Brandýs ve světě. V jejím úvodu byl shrnut uplynulý rok 2007 a zhodnoceno hospodaření spolku. Podle stanov sdružení byla uskutečněna i volba předsednictva. V čele sdružení zůstal Ivan Truhlička, jeho zástupcem byl znovuzvolen Jaroslav Dostál a hospodářkou zůstává Soňa Vargová. V dalších otázkách členové spolku Brandýs ve světě odhlasovali:

  - Soutěž o nejlepší řešení středu labyrintu. Návrhy a projekty řešení může široká veřejnost odevzdávat na adrese: Jaroslav Hubený, Žerotínova 105, Brandýs nad Orlicí, 56112 (tel: 732142095)

  - Soutěž o nejlepší řešení vstupního objektu. Návrhy a projekty řešení může široká veřejnost odevzdávat na adrese: Jaroslav Dostál, Žerotínova 40, Brandýs nad Orlicí, 56112 (tel: 732530135)

  - Občanské sdružení Brandýs ve světě má výhradní právo vybrat vítězný projekt nebo nevybrat žádný.

  V dalším průběhu valné hromady byl přijat nový člen sdružení Filip Tomášek a předběžně nastíněn průběh sedmého ročníku festivalu Brandýské mámení. Občanské sdružení Brandýs ve světě Vás tímto zve ve dnech 5. a 6. září 2008 na jedinečnou festivalovou show, jejímž vrcholem bude otevření dobudovaného přírodního bludiště.

  31. 1. 2008   Tomáš Hubený  

  Skončil šestý ročník Brandýského mámení

  Tak je to zase za námi! Babylonské dělo soudného dne se přestěhovalo z prostoru u železniční stanice pod bývalou sjezdovku v Klopotech. Výtvarník Čestmír Suška rozestavil část sbírky Rezavé květy po Brandýse a v galerii Konzum nás s realitou prostřednictvím obrazů Sen o apokalypse seznámil Josef Žáček. Emocionálním šansonem nového typu obohacovala posluchače v kostele TA JANA Z VELKÉ OHRADY a páteční večer zakončil Ivan "MAGOR" Jirous a jeho básně. Pod mrakem otevřelo v sobotu dopoledne své brány přírodní bludiště před pomníkem Komenského stejně jako výtvarná dílna pro děti.

  Ve sklípku u Komenského pomníku obdivovali Brandýšťáci i přespolní krásy malebného městečka Brandýs nad Orlicí. Poté jsme kvůli nepřízni počasí přesunuli zbývající program do prostor evangelického kostela, kde vystoupila jako první rocková formace MAURITIUS z Kolína. Pokračovalo se na farní zahradě divadlem skupiny KOŇMO a celý festival Brandýské mámení 2007 zakončilo vystoupení STAN THE MAN BOHEMIAN BLUES BAND. Toliko ve zkratce průběh letošního Brandýského mámení. Více podrobností se dozvíte na stránce Brandýského mámení

  13. 9. 2007   Tomáš Hubený  

  Program šestého ročníku festivalu Brandýské mámení 2007

  plakát Brandýského mámení 2007

  V pátek a sobotu (7. a 8. září) se můžete těšit na velmi zajímavý program šestého ročníku multižánrového festivalu Brandýské mámení. Magnetem pátečního podvečerního programu je vernisáž výstavy obrazů Josefa Žáčka, koncertu skupiny TA JANA Z VELKÉ OHRADY a autorské čtení básní Ivana "MAGORA" Jirouse.

  V sobotu doporučujeme nepropásnout prohlídku přírodního labyrintu u pomníku Komenského, výstavu fotek Brandýsa nad Orlicí v blízkém sklípku JAK a odpolední program na náměstí, kde je pro Vás připraveno divadelní představení a koncert dvou zajímavých kapel.

  Součástí Brandýského mámení je i vernisáž tří objektů Čestmíra Sušky, které budou dočasně vystaveny na náměstí a v Klopotském údolí do doby, než bude dokončena socha přímo pro město Brandýs nad Orlicí.

  25. 8. 2007   Tomáš Hubený  

  Pozvánka na Brandýské mámení 2007

  V pátek 7. září 2007 začne již šestý ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení pořádaný spolkem Brandýs ve světě v Brandýse nad Orlicí. Na poslední schůzce spolku byl program festivalu upřesněn a pouze na pár výjimek ho lze považovat za kompletní. Do závěrečné přípravy vstupuje festivalový plakát, shánění materiálních prostředků či seznam uměleckých děl.

  Brandýské mámení tradičně otevře svou náruč v pátek v 17 hodin vernisáží výstavy současného moderního umění v prostorách Konzumu. Letos náplň výstavy obstará malíř a výtvarník Josef Žáček, kterého doplní tři objekty Čestmíra Sušky. Po vernisáži bude následovat koncert nám zatím neznámého umělce v evangelickém kostele.

  Druhý den, tedy sobota 8. září a prostranství u pomníku JAK s výtvarnou dílnou pro malé i dospělé neodmyslitelně patří k průběhu festivalu Brandýské mámení. Dopoledne bude dětská dílna, odpoledne možnost projít se zatím nedokončeným přírodním bludištěm a ve sklípku Komenského výstava fotografií Brandýsa nad Orlicí. Pestrý program zakončí na náměstí koncert dvou hudebních skupin a divadelní představení.

  Členové spolku Vás srdečně zvou na jedinečnou přehlídku umění v nejmenším městě Východních Čech pořádanou Občanským sdružením Brandýs ve světě.

  07. 07. 2007   Tomáš Hubený  

  Jarní brigáda v labyrintu a u Babylonského děla soudného dne

  Místopředseda spolku Jaroslav Dostál při brigádě v labyrintu

  Péče o plastiku Babylonské dělo Saddáma Husajna spočívá především v ošetření kovového povrchu děla před působením vzdušné vlhkosti. Babylon Doom's Day Gun

  Vzhled děla byl měl vytvářet dojem že je kdykoliv "připraveno k akci". Aby to tak vypadalo, je zapotřebí pravidelně se o babylonské dělo starat. Po zimě bylo dělo značně zoxidováno a proto 28. 4. 2007 dostalo nový anti-korozní nátěr a bylo zakonzervováno.

  Co se týče labyrintu-bludiště, v měsíci dubnu byly vztyčeny nové kůly držící oplocení a dosazeny chybějící habry. Jasné jarní počasí nám umožnilo v sobotu 19. května vyrazit na plánovanou údržbu labyrintu. Náplní brigády, která tentokrát probíhala průběžně celých 14 dní, byl hlavně úklid cestiček v bludišti od spadaného listí (habr obecný opadává na jaře), vyplevelení a posekání okolní trávy. V další fázi údržby budou habry zastřiženy specializovanou firmou.

  19. 5. 2007   Tomáš Hubený  

  Brandýs ve světě ve vysílání Českého rozhlasu Pardubice

  Dne 17. 2. navštívil naše městečko redaktor Českého rozhlasu Pardubice pan Vlastimil Novák, Vlastimil Novák natáčí pořad Posvícení s Jaroslavem Hubeným který v pořadu Posvícení představil městečko posluchačům a mluvil s více než desítkou představitelů a členů brandýských institucí či sdružení. V pořadu mluvil také se členem spolku Brandýs ve světě Jaroslavem Hubeným o činnosti a cílech spolku. Představen byl přírodní labyrint, výtvarné objekty včetně Saddámova děla a široká veřejnost byla pozvána na nadcházející ročník festivalu Brandýské mámení.

  Celý pořad si můžete poslechnout na stránkách Čro Pardubice. >>>

  4. 3. 2007   Tomáš Hubený  

  Skončil pátý ročník festivalu Brandýské mámení 2006

  V podvečer osmého září odstartoval pátý ročník festivalu Brandýské mámení v prvním patře Konzumu vernisáží výstavy ženské špičky současného výtvarného umění Dívčí válka. Druhá část vernisáže pokračovala v evangelickém kostele koncertem písničkáře Jana Buriana.

  V sobotní festivalový den mohli malí i velcí u pomníku Komenského navštívit výtvarnou dílnu, projít se přírodním labyrintem, nechat se pozvat a posléze ochutnat výrobky vinařů. Babylonské dělo soudného dneV 15:15 proběhlo odhalení monumentu Jiřího Příhody na louce za fotbalovými kabinami. Tento nový výtvarný objekt s názvem BABYLON DOOM'S DAY GUN [PDF] Babylonské dělo soudného dne byl odhalen za přítomnosti autora díla, mecenáše Karla Babíčka a početného publika.

  Závěr festivalu byl tradičně hudební. Na náměstí Komenského vystoupily tři kapely různého žánrového zaměření od folkrocku až po bluesrock. Z hlediska návštěvnosti považujeme letošní ročník festivalu za vydařený, byť bychom přivítali více mládeže.

  13. 9. 2006   Tomáš Hubený  

  Program pátého ročníku festivalu Brandýské mámení 2006

  V pátek a sobotu (8. a 9. září) se můžete těšit na velmi zajímavý program.

  Podoba programu možná ještě není konečná, ale už v nejbližší době Vám nabídneme podobu festivalového plakátu. Jeho motivem bude i nyní sepětí Komenského s Brandýsem a festivalem Brandýské mámení 2006.

  2. 8. 2006   Tomáš Hubený  

  Zveme Vás na Brandýské mámení 2006   8. - 9. 9. 2006

  V pátek a sobotu (8. a 9. září) se uskuteční již pátý ročník multižánrového festivalu Brandýské mámení. Páteční podvečer tradičně naplní vernisáž výstavy současného umění v prvním patře Konzumu. Po loňské mužské záležitosti nyní převezmou otěže tvorby ženy. Hudební složku otevření výstavy obstará skupina INDIVIDUO z Ústí nad Orlicí.

  Tématem dětské dílny, která bude probíhat již od sobotního dopoledne, se stane obrana labyrintu a Komenského údolí před hrozbou zničení, aneb "Škapulíř proti tunelům". Program mámení bude poté pokračovat ve vinném sklípku JAK recitačně-hudebním pásmem In vino veritas. Sobotní odpoledne vyvrcholí slavnostním odhalením nové sochy pro Brandýs nad Orlicí od Jiřího Příhody. Její umístění v terénu je zatím předmětem jednání, ale zcela jistě bude viditelná i z vlaku. Na závěr programu chystáme na brandýském náměstí koncert tří kvalitních hudebních skupin nejenom rockového žánru.

  Srdečně Vás tedy zveme na návštěvu festivalu Brandýské mámení 2006 v městečku Brandýs nad Orlicí.

  5. 7. 2006   Tomáš Hubený  

  Rozhovor s ...

  Je jaro, labyrint se zelená a my se ptáme Jana Vavřína ředitele firmy ARS Litomyšl, která bludiště vysadila a udržuje.

  Jaké pocity jste měl, když jste se setkal se záměrem vybudovat přírodní bludiště u Komenského pomníku v Brandýse nad Orlicí?

  Klopoty znám z četných turistických toulek. Poprvé jsem je navštívil v květnu 1968. Při oslovení a výzvě ke spolupráci jsem byl nadšen.

  Stěny labyrintu tvoří habr obecný. Je skutečně nejvhodnější dřevinou pro zdejší podmínky? Existuje další vhodná dřevina pro území kolem řeky?

  Výběr dřeviny jednoduchý určitě nebyl. Lokalita je v mrazové kotlině s četnými podzimními mrazíky, hladina spodní vody je kolísající a dochází k občasným náplavám. Statistika říká jednou za pět let až do 30 cm vody. Před bukem, který je velmi citlivý na pozdní mrazy, kolísání spodní vody a záplavy, zvítězil habr. Habr obecný (Carpinus betulus) velmi dobře snáší řez a stín, velmi regeneruje. Vzhledem k tomu, že v zimě drží listí je výtečnou ochranou pro ptáky. Protože habry rostou v mikorhize s houbami, jsou vhodné pro téměř všechny druhy půd. Krátkodobě snáší vysokou hladinu spodní vody nebo zaplavení. Zásadně však nesmí zaschnout. V neposlední řadě jsme byli nuceni respektovat zpřísněný režim výživy a chemické ochrany, jde o vodárenské pásmo.

  Máte architektonickou vizi zahradní úpravy, které by se mohly v údolí Komenského ještě provést?

  Architektura údolí je dána. Vytvořila ji příroda sama. Pokud úpravy, tak jen v bezprostřední blízkosti pomníku.

  Členové spolku považují labyrint skoro za důležitější než vlastní zahradu. Znamená i pro Vás něco víc?

  Nesmírně si vážím nadšení a úsilí mě známých i neznámých lidí spolku Brandýs ve světě i těch, kteří jim v tom pomáhali. Dva, které znám: pan Jaroslav Dostál a krajský radní Ing. Petr Šilar. Pro naše pracovníky firmy ARS Litomyšl i pro mě osobně bylo velkou ctí, že těmto lidem jsme mohli být nápomocni, aby se na svět zrodilo naše společné dílo, v současné době ve střední Evropě ojedinělé.

  Labyrint bude zřejmě otevřen v průběhu jednoho z příštích ročníků festivalu Brandýské mámení. Můžete si tipnout ve kterém roce bude dokončen?

  Podle důsledně dodržené navržené technologie jsem předpokládal otevření labyrintu na podzim 2007. Domnívám se, že se o rok či o dva oddálí.

  Za spolek Brandýs ve světě Vám děkuji za rozhovor.

  20. 5. 2006   Tomáš Hubený  

  www.brandys-ve-svete.cz

  Máme novou doménu, na které najdete tyto webové stránky spolku. Původní adresa byla často nedostupná a pomalá. Za dva roky dojde ke zrušení původní adresy, a proto si už nyní nastavte ve Vašem prohlížeči novou URL webu spolku http://www.brandys-ve-svete.cz.

  8. 5. 2006   Ivan Truhlička  

  Stanovisko spolku ke koridoru

  Stanovisko občanského sdružení Brandýs ve světě k připravované modernizaci hlavního železničního koridoru mezi Chocní a Ústím nad Orlicí bylo zasláno dopisem radním Pardubického kraje a starostovi Brandýsa nad Orlicí.

  Stanovisko spolku Brandýs ve světě. [PDF]

  Návrh tras koridoru v okolí Brandýsa.

  26. 4. 2006   Ivan Truhlička  

  Ing. Karel Řehák 1942 - 2006

  V úterý 11. dubna 2006 zemřel po krátké těžké nemoci ve věku 63 let dlouholetý člen občanského sdružení Brandýs ve světě Ing. Karel Řehák.

  Karlův nečekaný odchod je pro spolek Brandýs ve světě těžkou ranou. Od chvíle, kdy do našeho sdružení vstoupil, jsme se vždy mohli opřít o jeho ochotnou pomoc, od srdce se zasmát jeho trefným sarkastickým poznámkám a stavět na jeho skvělých nápadech. Vždyť nebýt Karla, nikdy bychom nespustili mimořádně úspěšnou akci Kupte si svůj habr, bez níž bychom možná dodnes o bludišti v Klopotech jen mluvili.

  Jeho odchod proto pro nás není jen obrovskou ztrátou, ale i závazkem, abychom stavbu labyrintu navzdory všem obtížím dotáhli do zdárného konce. Pokud se nám to skutečně podaří, budeme otevření bludiště chápat i jako poctu Karlovi, bez jehož přispění by naplnění našeho společného snu bylo mnohem obtížnější.

  Smuteční parte Karla Řeháka.

  17. 4. 2006   členové spolku Brandýs ve světě

  Bahno, větve, tráva, igelity i smuteční věnec

  V sobotu 8. 4. jsme uklízeli labyrint od všeho nepořádku, který jarní povodeň přinesla. Proud strhl i celou jednu stranu plotu bludiště, ale nejvíce práce dalo odstranění naplaveného dřeva a bahna. Nakonec se povedlo dát labyrint do docela slušného stavu.

  Co je ale hlavní, HABRŮM SE NIC NESTALO. Pro labyrint byla letošní povodeň těžkou zkouškou ve které obstál na výbornou. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na pomoci bludišti, panu Bezdíčkovi a pile v Perné.

  10. 4. 2006   Tomáš Hubený  

  Brigáda na pomoc labyrintu

  Pokud se počasí umoudří a v pátek 7. ani v sobotu 8. dubna nebude pršet, svolává spolek brigádu na pomoc labyrintu postiženého povodní. Začátek prací v bludišti je stanoven na sobotu 8. 4. v 9:00 hodin. Zejména je nutné opravit poničený plot a odklidit spousty naplaveného dřeva a odpadků. Rádi přivítáme každého pomocníka.

  Chcete-li pomoci s obnovou labyrintu do původního stavu nejen osobní přítomností, neodmítneme ani pomoc finanční. [PDF]

  5. - 8. 4. 2006   Tomáš Hubený  

  Labyrint pod vodou

  Letošní jarní povodeň na Tiché Orlici plnou silou zasáhla i vznikající přírodní bludiště v Klopotech. Labyrint byl od pátku 31. března do neděle 2. dubna celý pod vodou. Vodní živel poničil plot, odplavil štěrk z přístupové cesty a vnitřní pěšiny zanesl silnou vrstvou bahna.

  Přestože pohled na bludiště není v současné době příliš povzbudivý, HABRY ZŮSTALY NA SVÝCH MÍSTECH A PODLE PRVNÍ ZBĚŽNÉ PROHLÍDKY VĚTŠINOU NEJEVÍ ZNÁMKY VÁŽNĚJŠÍHO POŠKOZENÍ.

  V nejbližších dnech podrobně prozkoumáme celkový stav bludiště, poradíme se s odborníky a poté se pustíme do odstraňování následků velké vody. Pokud byste nám chtěli s "oživováním" bludiště pomoci, sledujte naše webové stránky. Termíny brigád na nich včas zveřejníme a s vděčností přivítáme každého, kdo bude ochoten přiložit ruku k dílu.

  Labyrint po opadnutí vody dne 2. 4. 2006

  3. 4. 2006   Ivan Truhlička, foto: Tomáš Hubený  

  Omluva za nedostupnost

  Vážení návštěvníci, omlouváme se za čtyřdenní nedostupnost webových stránek spolku Brandýs ve světě. Výpadek byl způsoben technickou závadou na rádiovém připojení serveru. Věříme, že nám i nadále zachováte Vaši přízeň.

  26. 2. -12. 3. 2006   administrátor

  Poutníkova stezka v zimě

  Zima roku 2006 bude patřit k těm, na které se jen tak nezapomíná. I poutníkova stezka vypadala pod sněhovým závojem velmi pěkně. Kdo se tedy vydal na procházku od náměstí, kolem plastiky Lukáše Rittsteina - Den co den (Stopa času) do Klopot, viděl zcela zasněžené přírodní bludiště - labyrint, které budujeme. Za koupalištěm stezka prozatím končí u pískovcové sochy Michala Novotného - Ti před námi. Pokračovat se však dá kolem sjezdovky až k rybníčku "U Jána".

  Poutníkova stezka ve fotografiích

  9. 2. 2006   Tomáš Hubený  

  Optimalizace www stránek

  Dnem 1. 2. 2006 byla dokončena optimalizace tohoto webu a pokud možno splněny požadavky Vás - návštěvníků - na doplnění funkcí či informací. Proto pevně doufám, že zde najdete všechny potřebné informace o činnosti občanského sdružení Brandýs ve světě. Zároveň si Vás dovoluji pozvat na jubilejní páté Brandýské mámení, které se bude konat ve dnech 8. - 9. září 2006. Přeji příjemné "surfování".

  1. 2. 2006   Tomáš Hubený a tým tvůrců webu  

  Inspirace do roku 2006

  Předseda a místopředseda občanského sdružení "Brandýs ve světě" nyní pomýšlejí na zakoupení víceúčelového vozu pro strážce labyrintu.

  22. 12. 2005   David Růžička - autor PF 2006  

  PF 2006

  Členové spolku Vám přejí šťastný Nový rok a mnoho úspěchů i v roce nadcházejícím.
  PF 2006 s motivem sochy "Ti před námi".

  22. 12. 2005   David Růžička - autor PF 2006  

  Čtvrtá valná hromada členů spolku

  V sobotu 10. 12. 2005 se uskutečnila valná hromada členů spolku. V počtu třinácti členů byla přijata zpráva o hospodaření za loňský rok a schválen návrh rozpočtu na rok 2006. Probírána byla i podoba jubilejního 5. ročníku Brandýského mámení, které se uskuteční v pátek a sobotu 8. - 9. září 2006.

  Předložen byl také časový harmonogram prací a údržby labyrintu. Z něj vyplývá, že bude nutné provést několik brigád na odplevelení cest a začít i s tvarováním habrů. Spolek tímto děkuje všem nečlenům a rodinným příslušníkům, kteří s odplevelením pomáhají. K zajištění údržby bludiště slouží i akce "Kup si svůj habr!", na které se podílí již přes 1200 lidí.

  11. 12. 2005   Tomáš Hubený  

  Čtvrtá valná hromada členů spolku

  V sobotu 10. 12. 2005 se v červeném salonku hotelu Jiřička uskuteční valná hromada členů spolku. Začátek schůze je v 17:00. Hlavními body programu valné hromady budou: zhodnocení letošní činnosti, hospodaření spolku a výhled na příští rok (jubilejní 5. ročník Brandýského mámení, plán údržby labyrintu).

  24. 11. 2005   Tomáš Hubený  

  Mámení 2005 v kostce

  Zpravodajství, fotografie a další zajímavosti z právě uplynulého čtvrtého Brandýského mámení naleznete v odkazu MÁMENÍ. Dovoluji si Vás však upozornit na některé odkazy, které byste neměli přehlédnout.

  Neilustrovaný průvodce výstavou "Otcové - ženy, děti" [PDF]

  Odhalení sochy Michala Novotného "Ti před námi" na louce za koupalištěm. [AVI 4MB]

  Ohlasy některých aktérů Mámení [PDF]

  11. 9. 2005   Tomáš Hubený  

  Jaké bylo letošní mámení...

  Tak už to máme za sebou. Přípravy celé akce trvaly bezmála půl roku a výsledek dle účasti a reakce návštěvníků stál za to. K těm, co do Brandýsa nemohli přijet pak byl zprostředkován kontakt s festivalem přes mediální partnery (Český rozhlas Pardubice a Mladá fronta DNES).

  Rozhlasovou reportáž Martina Bendy odvysílanou 4. září 2005 na Českém rozhlase Pardubice je možné si zde poslechnout. [MP3]

  Další zpravodajství z Brandýského mámení 2005 se objevilo na Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu v zápisníku domácích zpravodajů [MP3], který byl vysílán 11. září 2005. Další články a reportáže o mámení i spolku, které se v médiích objevily naleznete v odkazu MÉDIA.

  10. 9. 2005   Tomáš Hubený  

  02. - 03. 09. 2005 - reportáž - Vlajka pro labyrint

  Součástí letošního festivalu Brandýské mámení bude již tradičně i výtvarná dílna pro děti, jejíž účastníci budou tentokrát malovat vlajky pro vznikající labyrint. Inspiraci pro ně v průběhu prázdnin vytvářeli děti z centra pro volný čas K-klub v Jičíně. Dění v jičínském K-klubu zachytila následující reportáž redaktorky Českého rozhlasu Vlaďky Matějkové odvysílaná 20. července:

  Prázdniny jsou sice v plném proudu, ale v K-klubu na Valdštejnově náměstí v Jičíně čilý tvůrčí ruch neustává. Jednak se tam připravuje vše potřebné pro zářijový festival Jičín-město pohádky, ale také se tam právě dnes odpoledne chystá "Vlajka pro labyrint". V Brandýse nad Orlicí v Pardubickém kraji totiž působí spolek Brandýs ve světě a ten v sobě sdružuje i některé občany města Jičína.

  Spolek za podpory kraje vysadil v Brandýse labyrint, aby připomenul jednak sepětí Komenského s městem, ale zároveň i odkaz tohoto významného muže a připravil i nevšední místo s poselstvím pro místní i návštěvníky. Letos počtvrté se tam na 2. a 3.září připravuje festival s názvem "Brandýské mámení", který s labyrintem úzce souvisí. A právě pro něj teď v Jičíně vzniká i Vlajka pro labyrint, která je základem pro zářijovou tvůrčí festivalovou dílnu přímo v Brandýse. Mezi účastníky prázdninové tvorby v K-klubu vstoupila s mikrofonem Vlaďka Matějková:

  "Zdravím ... [MP3] (poslechněte si zvukový záznam)

  Dílna výroby "Vlajek pro labyrint" se v Brandýse nad Orlicí otevře 3. září od 10 do 14 hodin v rámci festivalu Brandýské mámení. Lektory při tomto tvůrčím dění by měli být, jak jste slyšeli z příspěvku Vlaďky Matějkové, i zástupci města Jičína.

  2. 8. 2005   Ivan Truhlička  

  02. - 03. 09. 2005 - 4. Brandýské mámení

  Během měsíce června byl na ředitelství mnoha uměleckých, vysokých i středních škol elektronicky rozeslán letáček s pozváním na letošní ročník kulturního festivalu Brandýské mámení (2. - 3. září v Brandýse nad Orlicí). Jeho program obsahuje také zajímavou výstavu moderního umění v 1. patře Konzumu, která by měla zajímat nejen studenty výtvarných umění.

  Kurátor a sponzor výstavy Karel Babíček zvolil letos téma "Otcové - ženy, děti", které je inspirováno čerstvým otcovstvím mnoha jeho přátel z řad výtvarných umělců. Návštěvníci budou moci spatřit v omšelých prostorách "výstavní síně" díla renomovaných výtvarníků, jako například Jiřího Davida, Petra Nikla, Milana Caise, Vladimíra Kokolii, Stanislava Diviše, Oty Plachta, Lukáše Rittsteina, Jana Kadlece a Martina Mainera.

  Po skončení páteční vernisáže bude následovat již tradičně rozprava, jíž povede známý moderátor, písničkář a spisovatel Jan Burian. Výstava bude uspořádána pod záštitou ředitele Východočeské galerie v Pardubicích Martina Dostála.

  18. 7. 2005   Tomáš Hubený  

  02. - 03. 09. 2005 - 4. Brandýské mámení

  Ve dnech 2. - 3. září 2005 se uskuteční již 4. ročník festivalu Brandýské mámení.

  V pátek 2. září v 18:00 proběhne v prvním patře Konzumu vernisáž výstavy moderního umění s tématem rodina a děti.

  Sobotu tradičně zahájí dětská dílna a odpoledne program bude pokračovat odhalením pískovcové sochy Michala Novotného "Ti před námi". "Tahle socha je pohled do budoucnosti i pomník těm, co byli před námi. Je to veselé ztvárnění životních pravd, jako například, že čím jsou lidé dál, tím jsou menší, že čím jsou lidé výš, jsou nám vzdálenější, že naše poznání je omezeno naší velikostí, že ať malí nebo velcí, děláme do kolečka to samé a taky, jak jeden druhému hledíme pořád do zadku. Je to vztyčený prst nad vratkostí lidského snažení. A tak to je." - Michal Novotný

  Můžete se rovněž těšit na koncert dvou kvalitních hudebních skupin a výstavu lampionů Hany Voříškové ve sklípku Komenského v Klopotech. Brány návštěvníkům otevře i přírodní labyrint. K zakoupení budou i certifikáty habrů a pohlednice labyrintu.

  Další fotky modelu sochy

  2. 6. 2005   Tomáš Hubený  

  7. 06. 2005 - Nové webové stránky spolku

  V tento den byla zprovozněna nová podoba stránek spolku Brandýs ve světě. Jejich autorem je člen spolku Tomáš Hubený. Během následujících tří měsíců ještě dojde k drobným změnám v grafice a struktuře webu. Případné dotazy a připomínky k obsahu webu i k činnosti spolku můžete posílat na adresu webmastera.

  7. 6. 2005   Tomáš Hubený  

  26. 03. 2005 - Popiska k soše

  Sníh rychle zmizel, a tak mohl autor kovové plastiky "Den co den" Lukáš Rittstein k její blízkosti umístit desku obsahující informace o názvu sochy a komu je dílo, známé také pod druhým názvem "Stopa času", věnováno.
  Další fotky desky

  26. 3. 2005   Tomáš Hubený  

  06. 03. 2005 - Labyrint pod sněhem

  Letošní zima se ukázala v celé své kráse. Okolí labyrintu a Komenského pomníku taktéž.
  Další fotky okolí labyrintu

  26. 3. 2005   Tomáš Hubený  

  02. 12. 2004

  Ke dni 20. 11. 2004 jsme na seznamu účastníků akce Kupte si svůj habr! nalezli 1200 jmen. Z celkového počtu 2003 habrů v labyrintu, tak už zbývá necelá polovina. Proto neváhejte a kupte si i Vy "svůj" habr. Jaké výhody to přináší a jak ho zakoupit naleznete v odkazu HABR.

  Jedním z majitelů "habru bludišťního" se stal při nedávné návštěvě Brandýsa nad Orlicí i předseda Senátu ČR Petr Pithart.

  2. 12. 2004   Tomáš Hubený  

  20. 11. 2004 - Valná hromada spolku

  V sobotu 20. 11. 2004 se konala v salónku hotelu Jiřička třetí valná schůze spolku. V úvodu byl přijat do spolku nový člen Tomáš Hubený. A tak se v počtu čtrnácti lidí mluvilo o podobě příštího Brandýského mámení a dalších akcí pořádaných spolkem. Valná hromada přijala zprávu o hospodaření za rok 2004 a zároveň schválila návrh rozpočtu na rok příští.

  Uskutečnila se i volba nového vedení. K žádnému překvapení však nedošlo a předsedou byl jednomyslně zvolen Ivan Truhlička. Na místě hospodářky setrvala Alena Kalášková a místopředsedou se stal už osvědčený Jaroslav Dostál.

  25. 11. 2004   Tomáš Hubený  

  03. - 04. 09. 2004 - Brandýské mámení 2004

  V pátek 3. 9. 2004 v 18:00 byl vernisáží děl předních českých umělců (Jiří David, Čestmír Suška, Martin Mainer, Jiří Příhoda, Josef Žáček, Lukáš Rittstein, Michal Novotný, Václav Stratil a Vít Soukup)zahájen v pořadí již třetí ročník Brandýského mámení. Vernisáž výstavy "Světlo rozumu-světlo víry" doprovodilo duo Lenka Barvínková (klávesy) a Hana Motlová (zpěv). Po krátkém proslovu mecenáše a kurátora výstavy Karla Babíčka již mohla veřejnost naplno obdivovat exponáty. V 20:00 pokračovala expozice seminářem s vystavujícími autory.

  V sobotu, v odpoledním programu před pomníkem J. A. Komenského, proběhlo hromadné vypouštění balónků dětmi, taneční vystoupení skupiny PROZATÍM a ve sklípku JAK vernisáž reprodukcí grafik Josefa Váchala Orbis Pictus. V podvečer pak na náměstí vystoupily hudební skupiny KADERUS BLUES a MUZIGA s hostem, čínskou zpěvačkou Fen-jün-Song. Mezihru v podobě divadelní pohádky Pustý les sehrála skupina POLI. Vše bylo doprovázeno pěkným počasím.

  25. 11. 2004   Tomáš Hubený  

  07. 07. 2004 - Smlova o pronájmu

  Městský úřad v Brandýse nad Orlicí uzavřel s občanským sdružením Brandýs ve světě smlouvu o pronájmu části pozemku na stavební parcele č. 13 o výměře 12,5 metrů čtverečních pro veřejnou výstavu kovové plastiky Lukáše Rittsteina "Stopa času".

  Spolek Brandýs ve světě se ve smlouvě zavázal hradit městu nájemné ve výši jedné koruny české za každý kalendářní rok.

  7. 7. 2004   Ivan Truhlička  

  29. 06. 2004 - Zastupitelstvo schválilo ...

  Městské zastupitelstvo v Brandýse nad Orlicí na svém zasedání schválilo pronájem části pozemku na stavební parcele č. 13 o výměře 12,5 metrů čtverečních občanskému sdružení Brandýs ve světě pro veřejnou výstavu kovové plastiky "Stopa času".

  29. 6. 2004   Ivan Truhlička  

  18. 05. 2004 - Zastupitelstvo vyhlásilo ...

  Městské zastupitelstvo v Brandýse nad Orlicí na svém zasedání vyhlásilo záměr pronajmout část pozemku pro artefakt "Stopa času" na stavební parcele č. 13 v katastru města.

  18. 5. 2004   Ivan Truhlička  

  05. 01. 2004 - Počet prodaných habrů překročil 1000

  Počet sazenic habrů pro vznikající přírodní labyrint před Komenského pomníkem v Klopotech symbolicky prodaných v naší akci Kupte si svůj habr! překročil číslo 1000. Ke známým osobnostem na seznamu dárců přibyla například jména trojnásobného mistra světa v desetiboji Tomáše Dvořáka a světového rekordmana v téže atletické disciplíně Romana Šebrleho. (Všechny dárce i s počtem zakoupených sazenic lze nalézt v jmenném seznamu.)

  5. 1. 2004   Ivan Truhlička  

  02. 12. 2003 - Zastupitelstvo odložilo ...

  Brandýské zastupitelstvo odložilo projednání naší žádosti o změnu trasy budoucí cyklistické stezky a o zvážení dalšího setrvání kovové plastiky "Den co den" na Komenského náměstí na své další řádné zasedání. (To proběhne pravděpodobně v březnu.)

  2. 12. 2003   Ivan Truhlička  

  29. 11. 2003 - Valná hromada spolku

  V brandýském Hotelu Jiřička proběhla řádná valná hromada občanského sdružení Brandýs ve světě, na níž byli do spolku přijati noví členové. Sdružení se tím rozrostlo už na devatenáct členů.

  29. 11. 2003   Ivan Truhlička  

  25. 11. 2003 - Dopis radnici v Brandýse

  Městskému úřadu v Brandýse nad Orlicí jsme zaslali dopis se žádostí [PDF] o změnu trasy budoucí cyklistické stezky a o zvážení dalšího setrvání kovové plastiky "Den co den" na Komenského náměstí.

  29. 11. 2003   Ivan Truhlička  

  25. - 26. 09. 2003 - Pojďme si vysázet bludiště!

  Koncem září jsme pokračovali v našem projektu "Pojďme si vysázet bludiště", který odstartovalo symbolické vysazení několika prvních habrů na 2. ročníku festivalu Brandýské mámení v sobotu 6. září 2003. (První stromky do labyrintu mimo jiné zasadili i krajští radní Ing. Jan Čulík a Ing. Petr Šilar, brandýský starosta Jiří Novák, kytarista Štěpán Rak s hercem Alfrédem Strejčkem a poslanci Parlamentu ČR Ing. Veronika Nedvědová a Mgr. Václav Nájemník.)

  Dvoudenní akce zaměřená na vlastní výsadbu začala ve čtvrtek 25. září v 19 hodin přednáškou pro širokou veřejnost s názvem "Uplatnění přírodních bludišť v historii a současnosti" odborné asistentky Ústavu zahradní a krajinářské architektury zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici ing. Barbary Adámkové, Ph.D. v posluchárně brandýské základní školy.

  Tutéž přednášku ve zjednodušené formě si druhý den v pátek 26. září vyslechlo i přibližně 110 žáků druhého stupně brandýské školy, kteří se potom se přesunuli ke vznikajícímu bludišti do Klopot, kde jsme pro ně připravili výklad odborníků ze zahradnické firmy ARS Jan Vavřín Litomyšl o živých plotech a různých druzích dřevin, jejich výsadbě a pěstování. Poté školáci pod odborným dohledem sami část bludiště vysázeli.

  Po kompletním vysázení bludiště spočítali pracovníci zahradnické firmy všechny vysazené stromky a došli k neuvěřitelnému číslu. Ačkoliv nikdo sazenice během sázení nepočítal, do záhonů v labyrintu se jich vešlo přesně 2003. Tedy cifra navlas shodná s rokem, v němž byl labyrint vysázen!

  26. 9. 2003   Ivan Truhlička  

  05. - 06. 09. 2003 - 2. ročník festivalu Brandýské mámení

  Občanské sdružení Brandýs ve světě uspořádalo první zářijový víkend 2. ročník festivalu Brandýské mámení. Festival začal v pátek 5. září večer vernisáží výstavy současného moderního výtvarného umění Speculare - Dívej se, neb zpytuj, po níž následovala filozofická rozprava o osobnosti a díle Jana Amose Komenského.

  Dopoledne v sobotu 6. září patřilo netradiční dětské dílně, jejíž účastníci vyráběli dřevěné lodičky s poselstvím, které posílali po řece Orlici. Odpoledne mohli návštěvníci festivalu zhlédnout představení Alfréda Strejčka a Štěpána Raka v Komenského sklípku v Klopotech či vystoupení divadelního souboru ČMUKAŘI a hudební skupiny IRISH DEW na brandýském náměstí. Velký ohlas sklidilo odhalení kovové plastiky "Den co den" akademického sochaře Lukáše Rittsteina s projevem argentinského velvyslance Juana Eduarda Fleminga a performancí bubeníka skupiny TATA BOJS Milana Caise.

  26. 9. 2003   Ivan Truhlička  

  27. 08. 2003 - Počet prodaných habrů stoupá

  Počet lidí, kteří se v naší akci Kupte si svůj habr! stali symbolickými majiteli sazenic ve vznikajícím přírodním labyrintu před Komenského pomníkem v Klopotech, překročil číslo 700. Mezi dárci figurují i jména prezidenta Václava Klause, šestinásobného vítěze Rallye Paříž - Dakar Karla Lopraise, olympijské vítězky Dany Zátopkové, zpěvačky Věry Martinové či imitátora Václava Faltuse. (Všechny dárce i s počtem zakoupených sazenic lze nalézt v jmenném seznamu.)

  27. 8. 2003   Ivan Truhlička  

  26. 08. 2003 - Zastupitelstvo souhlasilo ...

  Městské zastupitelstvo v Brandýse nad Orlicí souhlasilo s časově omezenou instalací kovové plastiky Lukáše Rittsteina "Den co den" (Stopa času) na městském pozemku v proluce po Šindelářově domě na Komenského náměstí. Socha, která bude slavnostně odhalena v průběhu zářijového festivalu Brandýské mámení, smí podle schváleného usnesení stát v centru města půl roku.

  27. 8. 2003   Ivan Truhlička  

  31. 05. 2003 - Zemní práce na labyrintu dokončeny

  Pracovníci firmy Jan Vavřín - ARS Litomyšl dokončili stavební část přírodního bludiště před pomníkem J. A. Komenského v Klopotech. Labyrint je připraven na podzimní výsadbu.

  31. 5. 2003   Ivan Truhlička  

  28. 05. 2003 - Václav Klaus má habr!

  Do kampaně občanského sdružení Brandýs ve světě s názvem Kupte si svůj habr! se zapojil i prezident České republiky Václav Klaus. Při návštěvě Ústecka si za osmdesát korun zakoupil symbolické vlastnické právo k sazenici stromu pro chystaný přírodní labyrint a jeho jméno tedy bude po otevření bludiště jako 139. v pořadí uvedeno na seznamu dárců u vstupu do areálu.

  31. 5. 2003   Ivan Truhlička  

  01. 05. 2003 - Zahájena akce Kupte si svůj habr!

  Občanské sdružení Brandýs ve světě zahájilo 1. května 2003 akci s názvem Kupte si svůj habr!, jejímž prostřednictvím se snaží získat další prostředky na výsadbu přírodního bludiště před pomníkem Jana Amose Komenského v Klopotech. Symbolická koupě habru je příležitostí pro všechny Brandýšťáky i další rodáky a příznivce města, kteří se z nejrůznějších důvodů nemohou nebo nechtějí stát přímo členy spolku, jak účelně a viditelně podpořit budování labyrintu.

  1. 5. 2003   Ivan Truhlička  

  12. 12. 2002 - Zemní práce přerušeny

  Firma Jan Vavřín - ARS Litomyšl kvůli nevyhovujícím klimatickým podmínkám ukončila stavební činnost na louce před Komenského pomníkem. K tomuto datu se podařilo dokončit veškeré hlavní zemní práce, zbudovat cesty uvnitř labyrintu, položit štěrkové lože přístupové cesty a na jejích okrajích zapustit obrubníky, připravit záhony pro výsadbu živého plotu a instalovat provizorní oplocení. Jakmile na začátku roku 2003 roztaje sníh, stavbaři pouze dokončí povrch přístupové cesty, všechny cesty uvnitř i vně labyrintu dokonale zhutní a dorovnají terén v okolí přístupové cesty a osejí jej trávou. Tím bude dokončena stavební část bludiště a vše bude připraveno na vlastní výsadbu živého plotu.

  12. 12. 2002   Ivan Truhlička  

  23. 11. 2002 - Valná hromada spolku

  V brandýském Hotelu Jiřička proběhla řádná valná hromada občanského sdružení Brandýs ve světě, na níž byli do spolku přijati noví členové. Sdružení se tím rozrostlo už na sedmnáct členů.

  23. 11. 2002   Ivan Truhlička  

  13. 11. 2002 - Začala výstavba labyrintu

  Předáním staveniště firmě Jan Vavřín - ARS Litomyšl započala vlastní výstavba labyrintu.

  23. 11. 2002   Ivan Truhlička  

  11. 11. 2002 - Odborný posudek

  Architekt Josef Sátora ze zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici hodnotí ve svém posudku vybudování přírodního bludiště před Komenského pomínkem jako: "oceněníhodný počin, vnášející do veřejného prostoru prvek, vycházející z tradičních témat historických evropských zahrad. Z hlediska celkové koncepce řešení je velmi kvalitní prostorově výtvarné řešení labyrintu a rovněž vhodná technologie založení a údržby vegetačních prvků."

  23. 11. 2002   Ivan Truhlička  

  30. 10. 2002 - Odborný posudek

  Stavební úřad v Brandýse nad Orlicí vydal rozhodnutí o využití území pod pomníkem J. A. Komenského v Klopotech pro terénní úpravy a vybudování labyrintu - přírodního bludiště ze živého plotu včetně přístupových cest.

  30. 10. 2002   Ivan Truhlička  

  07. 10. 2002 - Získání dotace z kraje

  Na Krajském úřadu v Pardubicích jsem podepsali smlouvu o přidělení dotace ve výši 200 tisíc korun na stavbu přírodního labyrintu pod pomníkem J. A. Komenského.

  7. 10. 2002   Ivan Truhlička  

  03. 10. 2002 - Projekt poslán na odborný posudek

  Projekt přírodního labyrintu jsme odeslali k posouzení architektu Josefu Sátorovi ze zahradnické fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici. (Jediné vysoké školy se zahradnickou specializací v republice.)

  7. 10. 2002   Ivan Truhlička  

  07. 09. 2002 - festival Bandýské mámení

  V Brandýse proběhl první ročník festivalu Brandýské mámení, kterého se zúčastnilo přibližně 300 diváků. V průběhu festivalu krajský radní ing. Petr Šilar poprvé oficiálně oznámil, že kraj podpoří výstavbu plánovaného přírodního labyrintu pod Komenského pomníkem dotací ve výši 200 tisíc korun.

  7. 9. 2002   Ivan Truhlička  

  05. 09. 2002 - Projekt bludiště

  Od firmy Jan Vavřín - ARS Litomyšl (zahradní architektura, realizace výsadeb) jsme obdrželi projekt přírodního labyrintu pod pomníkem J. A. Komenského.

  7. 9. 2002   Ivan Truhlička  

  26. 01. 2002 - Ustavující valná schůze spolku

  V sobotu 26. ledna 2002 proběhla v Hotelu Jiřička v Brandýse nad Orlicí ustavující valná hromada občanského sdružení "Brandýs ve světě". Přítomní členové spolku nejdříve schválili přijetí nových členů : Hany Carbové, Jaroslava Dostála, Jaroslava Hubeného, Aleny Kaláškové, Petra Řeháka a Davida Růžičky. Tím se počet členů spolku rozrostl na deset osob.

  V další části programu schválila valná hromada většinou hlasů stanovy občanského sdružení. Při následném hlasování byl do funkce předsedy spolku na tři roky zvolen Ivan Truhlička, místopředsedou se stal Jaroslav Dostál a hospodářkou Alena Kalášková.

  27. 1. 2002   Ivan Truhlička  

  16. 11. 2001 - Ustavující valná schůze spolku

  V pátek 16. listopadu 2001 se v Ondříčkově síni uskutečnila první schůzka občanského sdružení přímo v Brandýse. Setkání se nezúčastnili pouze členové spolku, ale i více než dvacet zástupců brandýských zájmových organizací, pořadatelů místních kulturních akcí, pedagogů, představitelů radnice i dalších pozvaných hostů. Zakládající členové sdružení seznámili přítomné s jeho dosavadní činností a diskutovali s nimi o možných aktivitách spolku, jež by byly pro společenské dění v Brandýse největším přínosem.

  27. 1. 2002   Ivan Truhlička  

  25. - 27. 05. 2001 - První akce spolku

  První atrakcí, již spolek "Brandýs ve světě" přivezl do rodného města, byla středověká knihtiskařská dílna Gutenberg.

  27. 1. 2002   Ivan Truhlička  

  11. 04. 2001 - Registrace spolku

  Dne 11. dubna 2001 byl Ministerstvem vnitra ČR spolek zaregistrován na seznam tuzemských občanských sdružení.

  8. 1. 2005   Tomáš Hubený  


  Otevírací doba labyrintu
  Květen, červen a září
  pouze SO a NE
  9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
  Červenec a srpen denně
  9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00
  hromadné výpravy do bludiště
  nejméně dva dny předem na
  TEL: 732 145 114
  Zdeněk Držmíšek - předseda
  TEL: 603 239 407
  Tomáš Hubený - web
  thubeny@seznam.cz
  ikonka BVS

  ZVUK - SVĚTLA - zvukař Tomáš Hubený

  mapy.cz  aktualizováno: 08. 09. 2013
  Šíření uvedených informací vítáno!

  designed by Slim
  01. 07. 2011  DOPORUČUJEME

  Region Orlické hory
  Kudyznudy.cz - tipy na výlet