BRANDÝSKÉ MÁMENÍ 2007

Co nabízel program šestého ročníku festivalu

.

Po roce se nejen "Brandýšťáci" sešli znovu na programu multižánrového festivalu připraveného spolkem Brandýs ve světě a Karlem Babíčkem. Hlavně jeho zásluhou mohl Brandýs nad Orlicí znovu obdivovat výtvarná díla nejen v galerii Konzum. Na prostranstvích Brandýsa (konkrétně tři objekty na náměstí, jeden před Konzumem a další před křižovatkou na Křetín) byly umístěny "Rezavé květy" výtvarníka Čestmíra Sušky. Tyto objekty se zastavily v Brandýse mezi pobytem v Liberci a přesunem na Pražský hrad. Čestmír Suška však už plánuje darovat občanům města speciální plastiku spjatou s geniem loci Brandýsa. Předpokládaný termín usazení a odhalení sochy pro Brandýs je předběžně navrhnut na počátek prosince 2007.

Své umění na Brandýském mámení 2007 představil i malíř Josef Žáček, jehož soubor maleb s názvem Sen o apokalypse zanechával v návštěvnících galerie Konzum hluboké dojmy. Páteční vernisáž Žáčkovy výstavy doprovodil hudbou písničkář Ladislav Škrdla, festival Brandýské mámení zahájil starosta města Petr Tomášek a výstavu otevřel básník Ivan Martin Jirous.

Na své si v páteční festivalový veřer přišli i posluchači "nového emocionálního šansonu" skupiny TA JANA Z VELKÉ OHRADY, která se představila bezmála hodinu a půl trvajícím vystoupením v evangelickém kostele. A pro nenasycené tu byl "noční bonbonek" neboli autorské čtení básní Ivana "MAGORA" Jirouse mezi obrazy Josefa Žáčka v galerii Konzum. Básně doprovodila zpěvem Dáša Vokatá a uváděl František "ČUŇAS" Stárek.

Pohled na oblohu v sobotu ráno nedával příliš velkou naději na bezproblémový chod festivalového dění. Nicméně výstava fotografií Brandýsa nad Orlicí Davida Růžičky ve sklípku Komenského, otevření skoro hotového labyrintu i výtvarná dílna nejen pro děti u altánu vedle bludiště mohly v deset ráno otevřít návštěvníkům své brány. Součástí vlastnoručně vyzdobeného oblázku kresbou či mozaikou ze semen bylo také dojít do středu labyrintu a zde ho zanechat, což se pro někoho ukázalo jako nelehký úkol.

Labyrint nám totiž přes léto pěkně vyrostl a výška habrů nyní přesahuje i hlavy návštěvníků. Obzvláště úsměvná situace nastala, když dva otcové se čtyřmi dětmi vstoupili do labyrintu. Jejich ratolesti se rozprchly na všechny strany a chudáci tatínci je hlasitým pokřikem naháněli zpět k východu z bludiště. Úsměvy nás pořadatelů však na rtech nevydržely dlouho. Nebe se zatáhlo a začalo pršet. Vzhledem k tomu, že následující program naplánovaný na náměstí by se nemohl za deště uskutečnit, bylo rozhodnuto přestěhovat veškerá odpolední vystoupení do prostor evangelického kostela.

Koncert první kapely MAURITIUS z Kolína déšť už nedoprovázel, a tak mohlo divadlo KOŇMO předvést svoji hru Jak šlo vejce na vandr na kostelní zahradě. Zde vládla pohodová atmosféra a všichni přítomní se velice dobře bavili. Vrcholem festivalu Brandýské mámení 2007 a i posledním v programu byl koncert britsko-slovensko-české formace STAN THE MAN BOHEMIAN BLUES BAND. I za poměrně pro diváky nepříznivých podmínek tato kapela v čele se Stanem Wolarzem naprosto uchvátila všechny posluchače v kostele.

Šestý ročník festival Brandýské mámení skončil a začal déšť, který vydržel až do noci. Poprvé v historii festivalu poznamenaly klimatické podmínky průběh jeho dění. Vše však dobře dopadlo a nyní se i vy s námi můžete těšit na sedmý ročník Brandýského mámení pořádaný ve dnech 5. a 6. září 2008. Na tento termín připravujeme i otevření přírodního bludiště před Komenského pomníkem a mnoho dalších lákadel. Přijeďte tedy v tyto dny mezi nás.

13. 09. 2007   Tomáš Hubený  

FOTOGALERIE

přemístěno Babylonské dělo, instalace objektů Čestmíra Sušky Rezavé květy, písničkář Ladislav Škrdla, Josef Žáček - Sen o apokalypse, TA JANA Z VELKÉ OHRADY, Ivan "MAGOR" Jirous, výtvarná dílna Obrázkové srdce pro labyrint, vernisáž Rezavých květů, MAURITIUS, KOŇMO, STAN THE MAN BOHEMIAN BLUES BAND

foto: Jaroslav Hubený, David Růžička, Adéla Růžičková  
Otevírací doba labyrintu
Květen, červen a září
pouze SO a NE
9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Červenec a srpen denně
9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00
hromadné výpravy do bludiště
nejméně dva dny předem na
TEL: 732 145 114
Zdeněk Držmíšek - předseda
TEL: 603 239 407
Tomáš Hubený - webmaster
thubeny@seznam.cz
ikonka BVS

ZVUK - SVĚTLA - zvukař Tomáš Hubený

mapy.czaktualizováno: 01. 08. 2019
Šíření uvedených informací vítáno!

designed by Slim
01. 07. 2011DOPORUČUJEME

Region Orlické hory
Kudyznudy.cz - tipy na výlet