Brandýs nad Orlicí - Dobrá zpráva nejen pro všechny turisty, ale také milovníky historie: unikátní habrový labyrint v Brandýse je opět otevřen veřejnosti!
Od září 2008, kdy byl za značného zájmu veřejnosti slavnostně uveden do provozu, připomíná památku velkého českého pedagoga a myslitele Jana Amose Komenského, jenž na bývalém žerotínském panství několik let pobýval. V první "ostré sezoně" bloudilo neprostupnými zelenými stěnami přes osm a půl tisíce návštěvníků a jak potvrzuje David Růžička, autor unikátního skvostu a zároveň předseda provozujícího sdružení Brandýs ve světě, labyrint je již opět přístupný. "Otevírali jsme v sobotu prvního května, i když počasí nebylo úplně ideální, návštěvnost nebyla špatná," říká o letošní prvomájové premiéře labyrintu David Růžička s tím, že v květnu a červnu je plánován, stejně jako loni, víkendový provoz od 9 do 17 hodin. Denně pak bude otevřeno po oba dva prázdninové měsíce.
Brandýští se mohou letos pochlubit tím, že jejich labyrint figuruje v prestižním Turistickém deníku, kde mu patří vizitka číslo 788. Další novinka se objeví v samotném "ráji srdce", tedy středu bludiště. "Mělo by to být kamenné schodiště s pěti stupni. Rádi bychom schodiště představili do začátku prázdnin," vysvětluje předseda občanského sdružení s tím, že momentálně Brandýští vybírají vhodného zhotovitele.
Brandýs nad Orlicí (Orlickoústecko) - Přírodní habrové bludiště v Klopotech u Brandýsa nad Orlicí navštívilo za první rok od otevření zhruba 7000 lidí. Zakroucené uličky tvořící symbol zeměkoule jsou připomínkou knihy Labyrint světa a ráj srdce, kterou za svého pobytu v Brandýse napsal Jan Amos Komenský. Zájem veřejnosti byl větší než původní očekávání, řekl ČTK David Růžička, předseda sdružení Brandýs ve světě, které labyrint v roce 2003 založilo.
"Napomohlo tomu asi i otevření cyklostezky, která vede v těsné blízkosti. To mohlo přilákat mnoho kolem jedoucích turistů," uvedl Růžička.
Labyrint tvoří 2003 stromů, což je zároveň rok jeho vzniku, sestřiženy jsou do výšky kolem dvou metrů. Sdružení pro jeho zbudování uspořádalo i akci Kupte si svůj habr, v níž prodalo 1340 stromů. Bludiště inspirované anglickými labyrinty měří 35 krát 35 metrů a jeho osa směřuje k nedalekému pomníku učitele národů. Přerušované poledníky a rovnoběžky mají návštěvníkovi komplikovat cestu do středu labyrintu, kde objeví výtvarný objekt symbolizující ráj srdce.
Bludiště bylo slavnostně otevřeno loni v září, lidé si je však mohli na podzim prohlédnout jen o víkendech. Skutečná sezona začala podle Růžičky až letos v květnu. Peníze vybrané na vstupném pokryjí náklady na údržbu a provoz.
Park Klopoty je historicky zajímavou lokalitou. Pod pomníkem Jana Amose Komenského je sklepení, kde se údajně poslední biskup Jednoty bratrské v pobělohorské době skrýval. Pravděpodobnější je však verze, že Komenského v letech 1622 až 1625 hostil Karel starší ze Žerotína na svém zámku, kde také napsal Labyrint světa a ráj srdce. Sdružení chce, aby postupně s pomocí sponzorů a výtvarníků vznikla ještě takzvaná Poutníkova cesta z centra Brandýsa k pomníku tvořená skulpturami a dalšími artefakty. Nedávno byla například za radnicí instalována socha Pavla Opočenského.
Nejmenší město v regionu ožije v pátek a v sobotu opět tradičním festivalem Brandýské mámení. To letošní s pořadovým číslem osm bude proti loňskému ročníku, kdy se s velkou slávou otvíral habrový labyrint poblíž památníku Komenského, poněkud skromnější. Nabídne ale zajímavé koncerty, výstavu mladých umělců, divadlo i autorské čtení legendy našeho undergroundu.
"Nyní chceme udržet tradici festivalu. Jsem ale rád, že jsme obnovili spolupráci s Karlem Babíčkem. Letos bude díky němu k vidění vernisáž mladých umělců ze dvou pražských a jedné brněnské umělecké školy," přibližuje zahajovací výstavu, která je naplánována na páteční osmnáctou hodinu do prvního patra prodejny Konzum, předseda občanského sdružení Brandýs ve světě David Růžička. Od půl osmé na ni naváže koncert pražské skupiny wrgha POWU orchestra v místním evangelickém kostele, za další dvě hodiny by se mělo pokračovat opět v Konzumu. V hlavní roli bude legenda českého undergroundu Milan Kozelka a jeho autorské čtení "Tenkrát na Kdysissipy". První den Mámení zakončí odhalení intimní sochy kontrovezního sochaře Pavla Opočenského.
V sobotu jsou připravena celkem tři vystoupení. Po dopolední dětské výtvarné dílně před základní školou bude následovat představení Kuře v podání divadelního souboru Dno, osmé Brandýské mámení uzavře koncert písničkářky Jany Vébrové.
Sdružení Brandýs ve světě, jež usiluje o propagaci svého města, bude mít dnes a zítra určitě důvod k oslavám. Jím zbudovaný unikátní labyrint, přestože se stále potýká s neukázněnými návštěvníky, se stal vyhledávanou atrakcí letošní turistické sezony na Orlickoústecku. "Návštěvnost labyrintu je mimořádně nad očekávání, na začátku zaří činí téměř sedm tisíc lidí," hlásí David Růžička, jenž je zároveň autorem návrhu.
Více jak pět let příprav, dva tisíce tři dvoumetrových habrů a slavnostní otevření v sobotu o půl třetí odpoledne, tak by stručně vypadala historie unikátního bludiště, které zdobí nejmenší město v regionu.
Nápad zatraktivnit turisticky město a více zviditelnit odkaz Jana Amose Komenského, jenž zde v pobělohorské době tři roky žil, přišel od občanského sdružení Brandýs ve světě. Autorem projektu labyrintu, který postupem času doznal určitých změn, byl David Růžička. Otevření bludiště si pochopitelně nenechal ujít ani on. "K podobným věcem mám vztah od dětství, ovlivnily mě třeba povídky argentinského spisovatele Luise Borgese. Protože žiju tady v Brandýse a Komenský zde dílo Labyrint svět a a ráj srdce údajně sepsal, podoba labyrintu přímo vychází z těch jednotlivých slov - jak svět nějak jednoduše zobrazit. Má tedy půdorys globusu s poledníky a rovnoběžkami. Návrh je původní, je ovlivněn mými cestami do Anglie, tam je podobných bludišť přes tři sta," rozhovořil se o vlastní inspiraci David Růžička a nezapomněl zmínit zásluhy sdružení Brandýs ve světě na vzniku nové atrakce: "Nápad se jim zalíbil a byli pro realizaci, našla se řada aktivních lidí, co zařídili běhání po úřadech, získávání peněz a grantů. Bez těchto lidí by labyrint nikdy nevznikl."
Slavnostní otevření labyrintu si členové sdružení Brandýs ve světě nechali na sedmý ročník festivalu Brandýské mámení. Před pomníkem "učitele národů" Jana Amose Komenského v brandýských Klopotech byl připraven bohatý program, hudba, loutkové divadlo či knihtiskařská dílna. Bezplatný vstup do bludiště si nenechaly ujít stovky lidí, nechyběli ani představitelé města a Pardubického kraje v čele s radními Petrem šilarem a Miroslavem Marešem.
Právě Petr šilar, jenž si před lety zakoupil jako vůbec první malou sazenici habru, se přijel na svůj "základní kámen" podívat a nešetřil slovy chvály na adresu lidí, kteří se snaží o připomenutí Komenského a celé jednoty bratrské, která k regionu neodmyslitelně patří: "Pokaždé, když jsem jezdil vlakem okolo Brandýsa do Ústí, jsem hledal očima pomník Komenského, a věděl, že jsem doma. Myslím, že jeho odkazu moc nevyužíváme, přitom ve světe je známý. Už v úvodu jsem znímil soutěž Komenský a my, kterou tady pořádají. Vlastní kořeny, tedy i Komenského a jednotu bratrskou, bychom si měli neustále připomínat. Podobným projektům bychom měli pomáhat, to je potřeba. Účast veřejné správy je nutná, oni to nedělají pro sebe, ale pro druhé lidi."
A doporučení radního, jak nejlépe využít nové přírodní bludiště, u něhož nejkratší cesta do středu měří šest set metrů a kde se zabloudit nepoštěstí jen hrstce šťastlivců? "Ideální tip na výlet s tchýní," přidal trochu černého humoru Petr šilar.
Mezi obyvateli Brandýsa, kteří zaplnili prostor před památníkem, nemohl chybět ani starosta Petr Tomášek. Také na něm byla vidět hrdost a radost nad výsledkem mnohaleté činnosti občanského sdružení, které možná otevře město mnohem většího počtu turistů než dosud.
"Spolku Brandýs ve světě patří obrovský dík za to, co dokázal. Myšlenka sdružit lidi, kteří odtud pocházejí nebo jsou s městem nějakým způsobem spjati, je úžasná. Na tom má zásluhu Ivan Truhlička, že dal takovou partu lidí dohromady. Spolek vykonal kus práce nejen tím, že vybudoval labyrint, ale vůbec přístupem k životnímu prostředí a staráním se o okolí. Jejich základním mottem je Komenský, i díky tomuto labyrintu chceme jeho jméno propagovat a fakt, že se zvýší kredit města i po turistické stránce, má rozhodně svoji vážnost," řekl Deníku starosta a ve stejném tónu se nechal slyšet i člen spolku Brandýs ve světě Tomáš Hubený, jenž se hlavní měrou podílel na pořádání letošního festivalu Brandýské mámení: "Chceme zvýšit atraktivitu města pro všechny věkové kategorie. že se hlásíme ke Komenskému, tak tím se nic nezkazí."
Brandýské mámení 2008 je připraveno na tuto sobotu do přírodního areálu u pomníku J. A. Komenského v Klopotech. Pořadatelé z občanského sdružení Brandýs ve světě zařadili do program muziku, žongléry i představení určená dětem.
Zřejmě největším lákadlem pro veřejnost se stane otevření přírodního labyrintu, v němž se dá skutečně zabloudit. Labyrint z habrů sdružení budovalo šest let. Nyní ho tvoří více než šest set metrů stěn živého plotu, které jsou vyšší než dospělý člověk. Vznik bludiště podpořila akce "Kupte si svůj habr". Symbolickými vlastníky více než 1500 habrů se stalo už více než 1400 lidí nejen z Česka.
Letošní mámení zahájí o půl druhé odpoledne na hlavním pódiu skupina Grian hrající tradiční irskou hudbu. O půlhodinu později bude slavnostně otevřeno přírodní bludiště před pomníkem Komenského, pokračovat bude opět pražský Grian. Ve sklípku Komenského zasednou o půl čtvrté děti i dospělí, bude čas na loutkové představení Miroslavy Bělohlávkové "Jak chodil Kuba za Markytou". Akustické rockové trio Model Bazaar z Brna ovládne hlavní pódium od 16. hodiny. O hodinu později ho vystřídá Ascarya, žonglérská skupina. V 18 hodin začne koncert pražské funkrockové kapely Nukleární vokurky.
Návštěvníci se budou moci od 13 hodin zapojit do dvou tvůrčích dílen: připravena bude knihtiskařská dílna Gutenberg s tiskem pamětních listů na historickém tiskařském lisu a také žonglérská dílna - členové skupiny Ascarya zaučí do svého řemesla začátečníky, zdokonalí pokročilé.
Do doprovodného programu patří projekce fotografií Brandýsa nad Orlicí ve sklípku Komenského, pro děti bude k dispozici trampolína, zahrát si budete moci například pétanque.
Brandýs nad Orlicí - Habrový labyrint v Brandýse nad Orlicí po pěti letech dorostl do patřičné výšky a letos poprvé zahájí oficiální sezonu. Bloudění mezi dvoumetrovým živým plotem až do centra pomyslné zeměkoule chystá občanské sdružení Brandýs ve světě na první zářijovou sobotu, řekl ČTK Jaroslav Hubený ze spolku.
"Do labyrintu jsme pouštěli děti a návštěvníky menšího vzrůstu pouze jednou ročně během festivalu Brandýské mámení. V září nás čeká první sezona," řekl Hubený.
Letos bude labyrint otevřený do října, příští rok by měli do bludiště první návštěvníci zavítat v dubnu. Sdružení bude vybírat spíše symbolické vstupné, aby si vydělalo na údržbu bludiště i další aktivity. Spolek očekává, že labyrint zvýší výletní atraktivitu města.
"Zajít si jenom do pamětní síně Jana Amose Komenského není úplně ono, ale když se výlet spojí s návštěvou labyrintu, bude pro návštěvníky Brandýs zajímavější," řekl Hubený.
Z výšky labyrint vytváří symbol zeměkoule. Tvar bludiště odkazuje na dílo Labyrint srdce a ráj světa, které v Brandýse za svého pobytu napsal Jan Amos Komenský. Bludiště čítá 2003 stromů, což je počet, který odkazuje na rok jeho vzniku.
"Uspořádali jsme akci "Kupte si svůj habr", takto jsme zatím prodali 1340 stromů. Mezi kupujícími byl i prezident Václav Klaus," řekl Hubený.
Bludiště, které je inspirované anglickými labyrinty, měří 35 krát 35 metrů a jeho osa směřuje k pomníku učitele národů. Přerušované poledníky a rovnoběžky mají návštěvníkovi komplikovat cestu do středu labyrintu, kde objeví výtvarný objekt symbolizující ráj srdce.
Brandýs nad Orlicí (neplést s tím nad Labem, na to jsou místní Brandejšťáci občas právem alergičtí) je se svými necelými patnácti sty obyvateli nejmenším městem Pardubického kraje, což je ale spíše velká výhoda. Návštěvník se zde cítí okamžitě jako doma. Půvabnému městečku v údolí Tiché Orlice se nadarmo neříká Karlovy Vary východních Čech, přispívá k tomu nejen známý Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí (založený jako Léčebný ústav už v roce 1898), ale celková tvář jednoho z nejhezčích míst našeho kraje. Z lázeňského altánu na náměstí lze s libostí popatřit na secesní budovu radnice, hned za ní je nad městem zřícenina hradu. Z náměstí se můžete vydat k baroknímu kostelu nebo na druhou stranu k zámku, v několika ulicích si prohlédnout původní roubené domy...
Asi nejslavnějším hostem Brandýsa nad Orlicí byl Jan Amos Komenský, který se sem uchýlil pod ochranu Žerotínů. A právě tady dokončuje v roce 1623 svůj slavný "Labyrint světa a ráj srdce". Labyrint z vysázených habrů postupně vyrůstá také před vůbec prvním pomníkem Komenskému na území Čech a Moravy, který byl postaven už roku 1865. Celodenním průvodcem mi po Brandýse byl starosta Petr Tomášek a když bych měl říci, co mě nejvíce překvapilo, tak to byl počet spolků a sdružení. Ve městě jsme jich napočítali 21! Nebylo v mých silách hovořit se zástupci všech, takže v tomto brandýském Posvícení jsem zpovídal mj. představitele základní školy J.A. Komenského, spolku Brandýs ve světě i sdružení pro záchranu hradu, pěveckého sboru Žerotín i brandýského Kvarteta, klubu důchodců, skautů, hasičů, výchovného i rehabilitačního ústavu...
Není všem dnům konec, do Brandýsa nad Orlicí se letos vydám třeba na jubilejní patnáctý ročník Hudebních slavností nebo na multižánrový festival Brandýské mámení.
Už jsme Vás informovali o tom, že v Brandýse nad Orlicí dnes zahajuje už pátý ročník Brandýského mámení. To už tradičně pořádá občanské sdružení Brandýs ve světě za podpory Pardubického kraje. Letos si pro návštěvníky organizátoři připravili hned několik zajímavostí a také nejedno překvapení.
Občanské sdružení Brandýs ve světě začalo dnes ráno s úklidem po povodni. Přes přírodní bludiště , které bylo vysázeno v roce 2003 v Klopotech u Brandýsa nad Orlicí se totiž převalila povodňová vlna z Tiché Orlice. Dále informuje Vlaďka Matějková:
Prázdniny jsou sice v plném proudu, ale v K-klubu na Valdštejnově náměstí v Jičíně čilý tvůrčí ruch neustává. Jednak se tam připravuje vše potřebné pro zářijový festival Jičín - město pohádky, ale také se tam právě dnes odpoledne chystá "Vlajka pro labyrint".
V Brandýse nad Orlicí v Pardubickém kraji totiž působí spolek Brandýs ve světě a ten v sobě sdružuje i některé občany města Jičína. Spolek za podpory kraje vysadil v Brandýse labyrint, aby připomenul jednak sepětí Komenského s městem, ale zároveň i odkaz tohoto významného muže a připravil i nevšední místo s poselstvím pro místní i návštěvníky.
Letos počtvrté se tam na 2. a 3.září připravuje festival s názvem "Brandýské mámení", který s labyrintem úzce souvisí. A právě pro něj teď v Jičíně vzniká i Vlajka pro labyrint, která je základem pro zářijovou tvůrčí festivalovou dílnu přímo v Brandýse. Mezi účastníky prázdninové tvorby v K-klubu vstoupila s mikrofonem Vlaďka Matějková:
Dílna výroby "Vlajek pro labyrint" se v Brandýse nad Orlicí otevře 3. září od 10 do 14 hodin v rámci festivalu Brandýské mámení. Lektory při tomto tvůrčím dění by měli být, jak jste slyšeli z příspěvku Vlaďky Matějkové, i zástupci města Jičína.
Brandýs nad Orlicí - Hrubé obrysy dostává v těchto dnech přírodní bludiště v Brandýse nad Orlicí na Orlickoústecku. Bude jediným labyrintem britského typu v České republice. Do zimy dělníci vybudují přístupovou cestu a pěšiny labyrintu a vše připraví pro výsadbu keřů. V zeleni budou moci návštěvníci bloudit asi za pět let. "Od Pardubického kraje jsme získali dotaci 200.000 korun, která postačí na stavební část tohoto projektu. Práce začaly minulý týden, do zimy bude labyrint i oplocen, na jaře může začít výsadba," řekl dnes ČTK Ivan Truhlička, předseda sdružení Brandýs ve světě, z jehož popudu se se stavbou začalo.
Stěny bludiště bude tvořit asi 2,5 metru vysoký živý plot z habrů, které musejí odborníci zhruba pět let tvarovat. "Těšil jsem se, že bude z jehličnanů," řekl ČTK brandýský starosta Jiří Novák. Rozhodující slovo měl však architekt. Habr vybral jako dřevinu, která je pro zátopové území nedaleké Orlice nejvhodnější. Stavba, včetně osázení, přijde asi na 450.000 korun. Peníze na dokončení se sdružení snaží získat od nadací a z grantů. "Je možné, že pokud peníze neseženeme do jara, vysázíme keře ve dvou etapách," uvedl Truhlička.
Labyrint, zabírající plochu přes 1000 metrů čtverečních, vzniká pod pomníkem Jana Amose Komenského, jenž v Brandýse napsal své dílo Labyrint světa a ráj srdce. Symbol ráje srdce se stane středem zeleného labyrintu. Bludiště bude mít tvar zeměkoule, po jejíchž polednících a rovnoběžkách budou moci návštěvníci bloudit celé hodiny. Po dokončení chce sdružení správu a údržbu areálu předat městu.
Brandýs nad Orlicí - Už zanedlouho se zřejmě začnou do Brandýsa nad Orlicí na Ústeckoorlicku sjíždět výletníci, kteří se budou chtít projít přírodním bludištěm. Občanské sdružení Brandýs ve světě je totiž už jen krok od toho, aby na stavbu přírodního labyrint pod nejstarším tuzemským pomníkem Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí sehnalo peníze. Rozpočet na celou akci se pohybuje okolo čtyř set tisíc a polovinu slíbil sdružení krajský úřad. První část stavby chce sdružení stihnout ještě letos. "Dotaci dvou set tisíc musí potvrdit ještě krajské zastupitelstvo. Pokud půjde vše podle plánu, začneme koncem října se zemními pracemi, na které nám peníze vystačí. Samotné osazení živých plotů přijde na řadu až v příštím roce," upřesnil místopředseda sdružení Jaroslav Dostál.
Bludiště vyroste na místě, kde známý pedagog a filozof několik let žil a napsal své nejslavnější dílo Labyrint světa a ráj srdce. Bude stát pod pomníkem v Klopotech u Brandýsa nad Orlicí, jeho půdorys tvoří čtverec o rozměru přibližně 35 x 35 metrů. Uvnitř čtverce je zjednodušeně pojatá kresba zemské koule, kde rafinovaně přerušované hlavní poledníky a rovnoběžky komplikují cestu do centra labyrintu. "Labyrint bude mít zhruba 650 metrů stěn ze živého plotu. Bloudit budou lidé desítky minut," řekl Dostál. Přesně vysazený a udržovaný živý plot, který nesmí být průhledný, do požadované výšky doroste podle Dostála během pěti let. Spolek Brandýs ve světě, který má v současné době deset aktivních členů, bude garantem výstavby od jejího založení až po definitivní dokončení. Potom správa labyrintu včetně jeho pravidelné a odborné údržby přejde na brandýskou radnici. Městské zastupitelstvo již schválilo usnesení, jímž výstavbu labyrintu jednoznačně podpořilo. "Podobná atrakce přispěje k oživení cestovního ruchu v celém regionu. Stavbu jsme se ale rozhodli zahájit až ve chvíli, kdy se nám podaří sehnat peníze na zemní práce a vybudování cest. Nechceme, aby okolí Komenského pomníku dlouhodobě hyzdilo staveniště," vysvětlil Dostál.
Brandýs nad Orlicí (lak) - Brandýské mámení aneb Zrození labyrintu je název prvního ročníku festivalu, který se uskuteční zítra v Brandýse. Občanské sdružení Brandýs ve světě chce tímto festivalem podpořit svoji snahu o vybudování rozsáhlého přírodního bludiště ze živého plotu pod nejstarším tuzemským pomníkem Jana Amose Komenského v Brandýse nad Orlicí. Plánované bludiště by se tak po svém dokončení mělo stát prvním skutečným přírodním labyrintem britského typu v České republice.
Festival zahájí v devět hodin ráno výtvarná dětská dílna Labyrint barev, kde děti budou malovat obrázky pro vytvoření symbolického labyrintu. "Ve 14 hodin otevřeme v prostoru před pomníkem J. A. Komenského v Klopotech symbolický labyrint z dětských kreseb, kterým budou moci účastníci festivalu procházet," říká místopředseda sdružení Jaroslav Dostál. V místě plánovaného bludiště uloží do země aktéři následujícího divadelního představení snítku z nejstaršího a nejznámějšího britského přírodního labyrintu v Hampton Courtu na jihozápadním okraji Londýna. O půl hodiny později bude mít premiéru scénická hříčka inspirovaná životem J. A. Komenského v podání nového brandýského divadelního souboru Labyrint. V 16 hodin se na Komenského náměstí představí country skupina Makadam. O hodinu později ji vystřídá Závěsné divadlo Jičín, které předvede středověkou frašku Mistr Petr Pleticha. Festival v 18 hodin uzavře brandýská skupina K-Bass.
Brandýs nad Orlicí - Záměr vybudovat v Brandýse nad Orlicí na Orlickoústecku přírodní bludiště představí veřejnosti příští sobotu první ročník festivalu Brandýské mámení aneb Zrození labyrintu. Bludiště, jehož vybudování iniciovalo sdružení Brandýs ve světě, bude umístěno pod pomníkem Jana Amose Komenského, který v Brandýse nad Orlicí napsal své dílo Labyrint světa a ráj srdce. "Bude prvním přírodním labyrintem britského typu v České republice," řekl ČTK předseda sdružení Ivan Truhlička. Čtvercové bludiště z udržovaného, asi 2,5 metru vysokého živého plotu, bude mít rozměry přibližně 35 krát 35 metrů. Jeho vybudování takzvaně na klíč by stálo asi půl miliónu, členové sdružení však počítají s tím, že většinu prací zajistí sami s pomocí dobrovolníků.
"Sháníme peníze, oslovili jsme různé nadace i kraj. Pokud se nám podaří sehnat asi 200.000 korun na stavební část, okamžitě začneme. Pak by mohlo být bludiště hotové asi za pět let," konstatoval předseda sdružení. Po dokončení jej chce sdružení předat ke správě a údržbě městu. Již v roce 2007 by tedy mohl mít Brandýs zajímavou atrakci - zelenou plochu, v níž se dá hodiny bloudit. "Podle projektu bude mít tvar čtverce, uvnitř kterého je zjednodušeně pojatá kresba zeměkoule. Hlavní poledníky a rovnoběžky, rafinovaně přerušované, komplikují cestu do centra labyrintu. Ve středu, tedy v cíli, bude výtvarný objekt symbolizující ráj srdce. O jeho vzhledu a provedení zatím existuje více představ," popsal Truhlička sen brandýských patriotů.
Ústí nad Orlicí - Vybudovat přírodní bludiště chce poblíž Brandýsa nad Orlicí, kde Jan Amos Komenský několik let žil a napsal slavné dílo Labyrint světa a ráj srdce, občanské sdružení Brandýs ve světě. Stavba bludiště ze živého plotu by měla přijít téměř na půl miliónu, sdružení požádalo o dotaci kraj. "Naším cílem je zviditelnit fakt, že v Brandýse pobývala osobnost takového formátu ku prospěchu co největšího počtu obyvatel města i jeho návštěvníků," řekl Jaroslav Dostál ze sdružení Brandýs ve světě, jehož členy jsou obyvatelé a rodáci z města. Centrem veškerého dění by se mělo stát okolí Komenského pomníku v Klopotech poblíž Brandýsa s přilehlou strání, lesem, pěšinami a potoky. "Podle našich informací jediná podobná přírodní bludiště ze živého plotu jsou u nás jen v Květné zahradě zámeckého parku v Kroměříži, ale obě jsou jednoduchá," řekl Dostál.
Navržené bludiště leží na ose pomníku a jeho půdorys tvoří čtverec o rozměru přibližně 35 krát 35 metrů. Uvnitř čtverce je zjednodušeně pojatá kresba zemské koule, kde hlavní poledníky a rovnoběžky, rafinovaně přerušované komplikují cestu do centra labyrintu. "Ve středu, tedy v cíli, bude výtvarný objekt symbolizující "ráj srdce", o jehož vzhledu a provedení zatím existuje více představ," popsal Dostál. Bludiště bude v podstatě přesně vysazený a udržovaný živý plot, který nesmí být průhledný. "Stavba labyrintu bude probíhat podle projektu, jehož zpracovatel vzejde z výběrového řízení, stejně jako zkušený odborník, kterému svěříme vedení celé stavby a dohled nad kvalitním prováděním všech prací. U specializovaných firem budeme objednávat pouze ty práce, které nedokážeme zvládnout sami nebo s pomocí dalších dobrovolníků," řekl Dostál.
Spolek Brandýs ve světě má v současné době deset aktivních členů, bude garantem výstavby od jejího založení až po definitivní dokončení. Potom správa labyrintu včetně jeho pravidelné a odborné údržby přejde na Městský úřad v Brandýse nad Orlicí. Městské zastupitelstvo již schválilo usnesení, jímž výstavbu labyrintu jednoznačně podpořilo. Kvůli návštěvnosti lidí z jiných měst je velkou výhodou i to, že Brandýs nad Orlicí leží přímo na hlavní železniční trati z Pardubic do České Třebové.
Otevírací doba labyrintu |
---|
Květen, červen a září pouze SO a NE 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 |
Červenec a srpen denně 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00 |