Po roce jsme se sešli u programu Brandýského mámení, které bylo letos kvůli dodržení tradičního termínu (první víkend po prázdninách) posunuto o týden později na dny 8. a 9. září 2006, abychom záhy zjistili, že nejsme ve snaze oživit v tyto dny město Brandýs nad Orlicí sami. Okolí Komenského pomníku obsadili běžci duatlonu a na fotbalovém hřišti pořádali místní dobrovolní hasiči závody v požárním útoku. Avšak návštěvnost festivalu tato situace nepoznamenala a byla opět velice početná.
Páteční podvečer v Brandýse otevřela výstava ženské špičky současného výtvarného umění s názvem Dívčí válka aneb Vlasty a Šárky. Některé z výtvarnic jako Veronika Bromová či Anna Neborová dorazily do Brandýsa osobně. Průběh vernisáže doprovázela ústecká skupina INDIVIDUO a úvodní řeč pronesl mecenáš Karel Babíček a Vlasta Čiháková-Noshiro.
Druhá část vernisáže se přesunula do prostor evangelického kostela, kde od 19:30 začal koncert písničkáře Jana Buriana s názvem shodným jako jeho poslední vydané CD - Dívčí válka. V lehce feministicky zabarveném pořadu se přítomní v zaplněném kostele velmi bavili.
Sobotní dopoledne otevřela dětská dílna pro malé i velké s názvem "Škapulíře proti tunelům". Jejím hlavním smyslem tentokrát bylo informovat veřejnost o připravovaných změnách trasy hlavního železničního koridoru, které při necitlivém přístupu projektantů mohou zcela zničit krásné údolí Klopot a významně narušit charakter celého města. Proto si účastníci dětské dílny po vzoru našich předků vyráběli látkové pytlíky naplněné bylinami a kouskem upilované kolejnice, které pak začarovali a pověsili na krk, aby je i Brandýs ochránily proti megalomanským plánům budovatelů nové rychlodráhy.
Po obědě bylo možno se projít přírodním labyrintem, který spolek už třetím rokem buduje. Pozvánka na ochutnávku vín před sklípkem Komenského byla v režii DS VICENA z Ústí nad Orlicí, které ve sklípku představilo literárně-hudební pásmo In vino veritas. A pak došlo k události nejočekávanější.
Na louce za železniční stanicí Brandýs nad Orlicí byl představen nový výtvarný objekt - BABYLON DOOM'S DAY GUN neboli Babylonské dělo soudného dne. Autorem této repliky fragmentu děla Saddáma Husajna je sochař a výtvarník Jiří Příhoda. Charakteristika projektu Saddáma Husajna nazvaná Babylonské dělo soudného dne. [PDF] Za přítomnosti mecenáše Karla Babíčka a širokého publika byl slavnostně odhalen šestý díl lafety Babylonského děla z celkového počtu šestadvacet. Tento šestimetrový fragment No.6 s ráží 1000mm nyní stojí osamoceně, ale Jiří Příhoda nevylučuje postavení dalších dílů lafety. Pro představu většiny přihlížejících byla celková délka hlavně (156m) vykolíkována dřevěnými latěmi. Po odhalení monumentu byla pro přítomné připravena performance DUO RACHOT a grilované klobásy.
Program Brandýského mámení uzavřela série kapel v altánku na Komenského náměstí. Letos počet účinkujících hudebních skupin vzrostl na tři. Jako první se představila mladá alternativní rocková skupina UFAJR z Prahy. Na ni navázal folkrock skupiny KOŇABOJ z Vyškova, která početnému publiku předvedla krásu moravských a slovenských lidových písní. Pomyslným vrcholem se pro "bigbíťáky" stala brněnská sestava s názvem ZASTAVÁRNA BLUES BAND, která nekompromisním podáním rozehřála publikum odolávající začínajícímu chladu.
Počasí zase vyšlo festivalu vstříc a krom sobotního večera svítilo sluníčko a bylo teplo. Pevně věříme, že se počasí vydaří i za rok, kdy Vás můžeme pozvat na šestý ročník festivalu Brandýské mámení a návštěvu městečka Brandýs nad Orlicí.
Otevírací doba labyrintu |
---|
Květen, červen a září pouze SO a NE 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00 |
Červenec a srpen denně 9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00 |