BRANDÝSKÉ MÁMENÍ 2002

Co nabízel program prvního ročníku festivalu

Sliby se mají plnit. Proto jsme přesně v souladu s avizovanými záměry našeho sdružení v sobotu 7. září 2002 v Brandýse uspořádali první ročník festivalu Brandýské mámení, který měl tentokrát podtitul Zrození labyrintu.

Program festivalu se postupně rodil na pravidelných schůzkách spolku již od začátku roku. Na jeho uspořádání se nám podařilo získat dvacetitisícový grant od Krajského úřadu v Pardubicích a akci podpořil i Městský úřad v Brandýse nad Orlicí, místní tělovýchovná jednota Sokol, brandýští dobrovolní hasiči, Krkonošské papírny Hostinné, firma Pavel Bezdíček - Pila Perná a Orlické noviny. Mediálním partnerem festivalu byla Mladá fronta Dnes a Český rozhlas Pardubice.

První přípravy přímo v dějišti festivalu začaly už v pátek dopoledne, kdy jsme s pomocí žáků brandýské základní školy a zaměstnanců městských technických služeb shrabali a uklidili louku pod Komenského pomníkem, na níž jsme potom odpoledne vyměřili a vybudovali konstrukci symbolického papírového labyrintu.

Vlastní festival začal v sobotu v 9 hodin ráno dětskou výtvarnou dílnou Labyrint barev na Komenského náměstí. Ve 14 hodin odpoledne se festivalové dění přesunulo do Klopot ke Komenského pomníku, kde se za krásného slunečného počasí sešly přibližně tři stovky lidí. V rámci oficiálního zahájení festivalu aktéři následující divadelní hry představující Jana Amose Komenského a Karla staršího ze Žerotína zakopali na místě budoucího přírodního bludiště etuji se symbolickou snítkou tisu z nejstaršího britského labyrintu v Hampton Courtu na jihozápadním okraji Londýna.

Program pokračoval ve sklípku pod pomníkem scénickým ornamentem ze života J. A. Komenského "Comenius pictus et ludus" od Jaroslava Hubeného v podání nového brandýského divadelního souboru LABYRINT. Lidé, kteří se do sklípku s kapacitou převyšující sto diváků již nevešli, si mohli čekání na slíbenou okamžitou reprízu představení krátit prohlížením obrázků, jež do symbolického papírového bludiště namalovali žáci základních škol v Brandýse nad Orlicí, ve Srubech, v Chocni a v Ústí nad Orlicí - Kerharticích.

V 16 hodin se hlavní dějiště festivalu opět přesunulo na Komenského náměstí, kde postupně vystoupila country kapela MAKADAM z Ústí nad Orlicí, ZÁVĚSNÉ DIVADLO Jičín s francouzskou středověkou fraškou Mistr Petr Pleticha a brandýská hudební skupina K-BASS. První ročník festivalu Brandýské mámení uzavřela diskotéka "U konťáku" v režii místních dobrovolných hasičů.

říjen 2002   Ivan Truhlička  

FOTOGALERIE

příprava bludiště, labyrint barev, divadelní soubor LABYRINT

foto: Archiv  
Otevírací doba labyrintu
Květen, červen a září
pouze SO a NE
9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Červenec a srpen denně
9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00
hromadné výpravy do bludiště
nejméně dva dny předem na
TEL: 732 145 114
Zdeněk Držmíšek - předseda
TEL: 603 239 407
Tomáš Hubený - webmaster
thubeny@seznam.cz
ikonka BVS

ZVUK - SVĚTLA - zvukař Tomáš Hubený

mapy.czaktualizováno: 01. 08. 2019
Šíření uvedených informací vítáno!

designed by Slim
01. 07. 2011DOPORUČUJEME

Region Orlické hory
Kudyznudy.cz - tipy na výlet