BRANDÝSKÉ MÁMENÍ 2005

Co nabízel program čtvrtého ročníku festivalu

.

V tradičním termínu, tedy první zářijový pátek a sobotu jsme se mohli znovu setkat na Brandýském mámení. Pro ty, kteří tuto událost nestihli, je zde připraveno malé shrnutí.

Tak tedy v pátek 2. září 2005 v 18:00 začalo čtvrté Brandýské mámení výstavou současného umění "Otcové - ženy, děti" spolupořádanou galerií Behémót v prvním patře Konzumu. Galerista a mecenáš Karel Babíček přivezl do Brandýsa nejenom díla věhlasných umělců [PDF], ale někteří z nich (Jiří David, Michal Novotný, Stanislav Diviš, Milan Cais a Lukáš Rittstein) přijeli tento víkend do Brandýsa osobně. Po vernisáži následovalo povídání o umění, o ženách a útěcích do mužských světů, které měl původně moderovat písničkář Jan Burian. Ten však kvůli nahrávání nové desky nakonec nemohl dorazit, a tak jeho úlohu převzali předsedkyně Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků Vlasta Čiháková-Noshiro s Karlem Babíčkem.

Do nádherného sobotního rána zahrálo pražské divadelní studio BUBEC mezi obrazy v Konzumu pohádku O pejskovi a kočičce. Po ní se děti přesunuli k labyrintu u Komenského pomníku v Klopotech, kde od 10 hodin zahájila svoji činnost dětská výtvarná dílna "Malování vlajek pro labyrint". Lidé mohli až do půl čtvrté odpoledne navštívit i Komenského sklípek pod pomníkem, kde byly vystaveny kouzelné lampiony choceňské výtvarnice Hany Voříškové. Na jediný den v roce byl v rámci Brandýského mámení výjimečně pro veřejnost otevřen i vznikající přírodní labyrint. Ve dvě hodiny odpoledne nastala všemi očekávaná chvíle - odhalení nové sochy Michala Novotného "Ti před námi" [AVI 4MB] na louce za koupalištěm. Pět metrů vysoká pískovcová socha se stala dalším výtvarným objektem v budované "Poutníkově cestě".

"Tahle socha je pohled do budoucnosti i pomník těm, co byli před námi. Je to veselé ztvárnění životních pravd, jako například, že čím jsou lidé dál, tím jsou menší, že čím jsou lidé výš, jsou nám vzdálenější, že naše poznání je omezeno naší velikostí, že ať malí nebo velcí, děláme dokolečka to samé a taky, jak jeden druhému hledíme pořád do zadku. Je to vztyčený prst nad vratkostí lidského snažení. A tak to je." charakterizoval své dílo šestatřicetiletý sochař a výtvarník Michal Novotný.

Po odhalení sochy byla pro návštěvníky připravena připravena neformální vernisáž na koupališti s performancí hradecké skupiny ART IS HARD. Program festivalu poté pokračoval v altánku na náměstí, kde od 15:00 vystoupila českotřebovská skupina NIL s výbornou zpěvačkou Hanou Kosnovskou. Celé Brandýské mámení zakončila pražská kapela TALIESYN směsí jazzrocku s irskými a latinskoamerickými prvky.

11. 09. 2005   Tomáš Hubený  

Na festivalu také zaznělo...

Pro úplnost se zde můžete seznámit s obsahem proslovu Jaroslava Hubeného [PDF], který pronesl při odhalování sochy "Ti před námi". A jaké názory na sochu i celé Brandýské mámení má Karel Babíček a Lukáš Rittstein? [PDF]

FOTOGALERIE

instalace sochy, vernisáž výstavy "Otcové - ženy, děti", divadlo BUBEC, výtvarná dílna - "Vlajka pro labyrint", lampiony Hany Voříškové, odhalení sochy Michala Novotného "Ti před námi", NIL, TALIESYN

foto: David Růžička, Tomáš Hubený, Jaroslav Hubený, Ivan Truhlička, Archiv  
Otevírací doba labyrintu
Květen, červen a září
pouze SO a NE
9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Červenec a srpen denně
9:00 - 12:00 a 13:00 - 18:00
hromadné výpravy do bludiště
nejméně dva dny předem na
TEL: 732 145 114
Zdeněk Držmíšek - předseda
TEL: 603 239 407
Tomáš Hubený - webmaster
thubeny@seznam.cz
ikonka BVS

ZVUK - SVĚTLA - zvukař Tomáš Hubený

mapy.czaktualizováno: 01. 08. 2019
Šíření uvedených informací vítáno!

designed by Slim
01. 07. 2011DOPORUČUJEME

Region Orlické hory
Kudyznudy.cz - tipy na výlet